1)با همه پرسی اسپانیا یورو كاهش پیدا میكند

با رای گیری پرستیزة كاتالونیا برای استقلال، یورو كاهش یافت. یورو 6 دهم درصد كاهش نشان داد و هر یورو به1.17 دلار معامله شد. این رقم پایین ترین ارزش یورو در عرض 11 هفته گذشته میباشد. بعد از درگیری خشونت آمیز در جریان رای گیری كاتالونیا، قیمت سهام اسپانیا به سرازیری رفت. این تنش بر روی بازار اوراق قرضه نیز تاثیر خود را گذاشت و نرخ بهره اسپانیا بالا پرید. تحلیلگران میگویند، تنش در اسپانیا یك تغییر دهنده بازی برای یورو نیست. اما آن خوش بینی سیاسی بعد از پیروزی ماكرون كه باعث شد یورو بالا برود، كمرنگ شده است.

2)با شروع بحثها در مورد كاهش مالیات دلار بالا میرود

بعد از این كه پروسه رفرم مالیاتی استارت میخورد، افزایش دلار شروع میشود. نرخ دلار 0.5% در مقابل ارزهای معتبر جهانی افزایش نشان داد.  عامل دیگر كه در افزایش دلار موثر بود احتمال این كه ترامپ، به جای ژانت یلن، فردی را كه بیشتر «باز= تندرو» باشد را برای ریاست فدرال رزرو انتخاب كند. بازار مالی نسبت به انتخاب ترامپ برای رییس فدرال رزرو كه نرخ بهره را افزایش دهد خوش بین است.

۳)پوند كاهش زیادی پیدا كرد

با نگرانی بر سر باثبات بودن موقعیت ترزا می در منصب نخست وزیری، پوند در برابر دلار برای ششمین بار در این هفته كاهش یافت. پوند امروز با 7 دهم درصد كاهش به 1.33 دلار افت پیدا كرد. این پایین ترین بهای پوند در عرض سه هفته گذشته بود.

۴)طلا پایین رفت و نفت هم پایین رفت

با افزایش دلار، قیمت طلا كاهش پیدا كرد. طلا با 5 دهم درصد كاهش به هر اونس 1274 دلار رسید. این پایین ترین قیمت طلا در هفته گذشته میباشد. هر بشکه نفت خام سبک شیرین آمریکا (وست تگزاس اینترمدیت / نفت خام پایه آمریکا) برای تحویل در ماه نوامبر، با 27 سنت كاهش، هر بشگه 51 دلار و 48 سنت معامله شد. این پایین ترین قیمت نفت در عرض یك هفته گذشته میباشد.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here