محمد عبداللهی

قرار است که ترامپ بزودی و در هفته آینده در رابطه با تأیید یا عدم تأیید برجام اقدام نماید و بازتأیید سوم سه ماهه که جنجالی ترین بازتأیید نیز میباشد را تعیین تکلیف کند, هرچند که مقامات کاخ سفید اعلام کرده اند که تاریخ دقیقی در این رابطه تعیین نشده است.

تیم امنیت ملی دونالد ترامپ به اتفاق آرا به رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا توصیه می کند که وی توافق اتمی با ایران که به برنامه جامع اقدام مشترک معروف است را مورد تأیید قرارندهد، اما در عین حال تلاش میکند تا روی کنگره برای وضع مجدد تحریم ها فشار نیاورد تا منجر به لغو توافق هسته ای نگردد.

مقامات ترامپ, به رهبری مک مستر, قصد دارند تا جمهوری خواهان کنگره را که تقریبا همه آنها با این معامله مخالفت کرده بودند را از کمپین فشار علیه ایران مطمئن سازند. این کمپین در مرکز سیاست مک مستر می باشد که تا ۳۱ اکتبر مهلت دارد و به عنوان منطق بحث در مورد توافق هسته ای مدیریت شده است و در سطح عمومی پخش گردیده است.

بنظر می رسد که مقامات دولت آمریکا در تلاش هستند تا پس از انجام این کار، قانونگذاران جمهوریخواه در کنگره را مجبور کنند تا تحریم های هسته ای علیه ایران را مجددا وضع نکنند که در نتیجه، توافق برجام را که مورد حمایت کلیه مقامات و دولت های اروپایی و روسیه بوده است را به طور گسترده ای بی اثر نکند.

اما در عین حال نشانه هایی در تعیین سیاست جدید دیده میشود که خارج از بحث اتمی کشورمان، آمریکا در تلاش است تا برجام را فراگیر کرده و به موضوعات و تحولات منطقه ای بکشاند که در این سیاست, شبه نظامیان و گروه های وابسته و تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران, از جمله حزب الله لبنان و منابع مالی آنلاین آنها را هدف قرار دهد. هدف اصلی این بار سپاه پاسداران و نقش آن در منطقه است. هرچند که بسیاری از مقامات آمریکایی هم مخالف این رویکرد دولت آمریکا میباشند. اریک ادلمن که به عنوان معاون وزیر دفاع در امور سیاست در دولت جورج دبلیو بوش کار می کرد اظهار داشت: «فقط بدنبال سپاه پاسداران رفتن, در حالی که مطمئنا دارای محسنات زیادی است, این یک استراتژی کامل نیست . سپاه پاسداران حضور بسیار زیادی در سوریه دارد, شما چه می خواهید در مورد آن انجام دهید؟ شما باید ببینید که چگونه همه این قطعات بهم ترکیب می شوند».

بنظر میرسد که آمریکا، طبق گفته وزیر امور خارجه کشورمان، دررابطه با پرونده برجام، یک سیاست غیر قابل پیش بینی را اتخاذ کرده و یک رویکرد «صبر کن تا ببینیم» را در استراتژی جدید خود وارد کار کرده است.

سوال این است که چگونه جمهوری خواهان کنگره, به ویژه تندروهای سیاست خارجی, به درخواست های کاخ سفید پاسخ خواهند داد. مقامات دولت هنوز پرونده خود را به سناتورهای جمهوریخواه, که اکثر آنها علیه توافق اتمی ایران هستند, نداده اند.

بسیاری از این سناتورهای ذی نفوذ اعلام کرده اند که کنگره را مجبور به «دست بکار شدن در تقویت آن و مقابله با تجاوز ایران با تهدید تحریم ها و اقدام نظامی در صورت لزوم » خواهند کرد. این امور نشان می دهد که پائیز کنونی ، فصلی سرد و سخت برای ایران خواهد بود.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here