روز پنجشنبه ۱۳ مهر، ملک سلمان, پادشاه عربستان سعودی در کاخ کرملین در مسکو با ولادیمیر پوتین, رئیس جمهوری روسیه دیدار کرد. محورهای مذاکرات ملک سلمان و پوتین، حول همکاری اقتصادی و مسایل منطقه ای بود.

ملک سلمان پس از آغاز این دیدار خطاب به پوتین گفت: امیدوارم روابط بین دو کشور روسیه و عربستان موجب برقراری امنیت و رشد اقتصاد در جهان شود. وی گفت: مواضع ما با روسیه در قبال بسیاری از مسایل بین المللی یکسان است. در راستای مبارزه با تروریسم و عدم تأمین مالی آن کار می کنیم.

پادشاه عربستان با دشوار توصیف کردن اوضاع منطقه، بار دیگر مدعی مداخله ایران در امور کشورهای منطقه شد و از ایران خواست از این اقدامات دست بردارد و گفت: “ما تاکید داریم که برای امنیت و ثبات یمن, حفظ امنیت و ثبات منطقه خلیج فارس و خاورمیانه، ضرورت فوری دارد و به این منظور, می خواهیم ایران از مداخله در امور داخلی کشورهای منطقه دست بردارد و اقدامات خود برای بی ثبات سازی منطقه را کنار بگذارد.”

ملک سلمان همچنین در مورد جنگ یمن که توسط عربستان سعودی علیه این کشور به راه افتاد، خواستار حل مسأله یمن بر اساس طرح ابتکار خلیج (فارس) و قطعنامه 2216 شد.س

گفتنی است که برخی از منابع به نقل از وزیر انرژی روسیه گفته اند که انتظار می رود دو طرف توافقنامه هایی به ارزش بیش از ۳ میلیارد دلار امضا کنند. همچنین, به نوشته یک نشریه روسی احتمال دارد در جریان این دیدار, موضوع فروش سیستم دفاع موشکی اس-۴۰۰ روسیه به عربستان سعودی نیز مورد بررسی قرار گیرد که براساس این قرارداد, سعودی از روسیه, موشک های اس 400, سامانه های ضدسپر از نوع کورنت ای ام, موشک های توس -1 ای , موشک های دوش پرتاب ای جی اس -30 , مسلسل های کلاشنیکوف از نوع ای کی 103 خریدای می کند و بخشی از این تسلیحات در عربستان سعودی تولید خواهد شد.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here