وال استریت ژورنال گزارش داد که مقامات جمهوری اسلامی ایران از ایجاد تغییر در رابطه با برجام خودداری خواهند کرد. این روزنامه نوشت: حفظ توافق یک ضرورت اقتصادی برای ایران است که شاهد هجوم سرمایه‌گذاری و تجارت از زمان شروع توافق بوده است.

یک تحلیلگر ارشد میز ایران در گروه بحران بین‌المللی روز جمعه به وال استریت ژورنال گفت: ”ایرانیها نقش قربانی را بازی خواهند کرد و بدین ترتیب یک شکاف بین آمریکا و بقیه جهان ایجاد خواهند نمود. به احتمال زیاد آنها در کوتاه مدت موفق خواهند بود اما امکان حفظ این سیاست در بلندمدت بسا کمتر قابل اطمینان است.”

این روزنامه می افزاید: علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز پنجشنبه گفت که تهران قصد مذاکره مجدد بر سر توافق بمنظور استمالت از آقای ترامپ را ندارد. کلیف کوپچان رئیس گروه مشورتی ریسک سیاسی اروپا-آسیا روز جمعه گفت: ”آنچه ما واقعاً نیاز داریم ببینیم این است که ته خط ترامپ چه میخواهد. در آخر کار چیزهایی که آنها واقعاً بر سر تمدید بندهای مهلت‌دار, محدودیت روی موشکهای بالستیک, و دسترسی به پایگاههای نظامی میخواهند، چیست؟ در طرف ایرانی میزانی انعطاف وجود دارد.”

از بین رفتن توافق همچنین میتواند معاملات جدید تجاری به ارزش دهها میلیارد دلار که از زمان توافق در اوایل سال 2016 بسته شده است را تهدید کند. تبعات اقتصادی منتفی کردن توافق همچنین میتواند بر خلاف منافع آمریکا باشد چرا که درون سیستم سیاسی ایران سخت‌سرانی که مخالف کنش واکنش با جهان هستند را تقویت میکند.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here