دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در توئیتر خود به سناتور باب کورکر یکی از سناتورهای ارشد حزب جمهوری خواه حمله کرد و او را از جمله سیاستمدارانی که در شکل گیری توافق اتمی میان آمریکا, قدرت های جهانی و ایران نقش داشتند, معرفی کرد. سناتور کورکر نیز به این حمله های ترامپ واکنش نشان داده است.

دونالد ترامپ ۱۶ مهر ماه در توئیتر خود نوشت: «سناتور کورکر به من ‘التماس’ کرد از او در انتخابات تنسی حمایت کنم ولی من گفتم ‘نه’ و او [از شرکت در انتخابات] صرف نظر کرد (وی گفت بدون حمایت من نمی تواند پیروز شود.). ترامپ در توئیتر خود افزود: باب کورکر «می خواست وزیر خارجه شود, من گفتم ‘نه ممنون’. او در ضمن به طور عمده ای در توافق وحشتناک با ایران نقش داشته است.»

رئیس جمهوری آمریکا سپس به این موضوع در پست توئیتری دیگری ادامه داده و نوشته است: «باب کورکر توافق [اتمی با] ایران را به ما داد. و همین و بس. ما به خدمات درمانی نیاز داریم, ما به اصلاحات مالیاتی نیاز داریم. ما آدم هایی را لازم داریم که می توانند کار را به فرجام برسانند».

باب کورکر از جمله سیاست مدارانی است که انتقادهایی را در مورد توافق اتمی مطرح کرده و بیرون کشیدن از برجام توسط آمریکا را باعث بروز «یک بحران» دانست که بهتر است جای چنین اقدامی, آن را تحت نظارت شدید قرار داد.

سناتور کورکر در واکنش به این توئیت های ترامپ, در توئیتر خود نوشت:«خجالت آور است که کاخ سفید به مهدکودک بزرگ سالان تبدیل شده است. حتما یک کسی امروز صبح سر کارش حاضر نشده است».

در این میان واشنگتن پست, طرد شدن رئیس کمیته روابط خارجی سنا توسط رئیس جمهور آمریکا را عامل به خطر افتادن سرنوشت برجام توصیف کرد. این روزنامه با بیان اینکه طرد کردن کورکر توسط ترامپ, خطراتی را در زمان بررسی برجام در سنا ایجاد می کند, نوشت: اگر ترامپ برجام را تایید نکرده و آن را به کنگره بفرستد, کورکر یکی از پیشگامان در تعیین سرنوشت توافق هسته ای ایران خواهد بود. واشنگتن پست افزود: سناتور کورکر حتی می تواند کنگره را به تصمیمی برای بازگرداندن تحریم های مختلف علیه ایران ترغیب کند.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here