روز گذشته اسامه النجیفی معاون رئیس جمهور عراق اعلام کرد که تصمیم همه پرسی کردستان درست نبوده و یکجانبه اتخاذ شده است. وی تاکید کرد که گفتگوها با مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان با ابراز تمایل وی جهت منجمد کردن این همه پرسی در مقابل برداشته شدن مجازاتها از روی اقلیم و ورود به گفتگو به پایان رسید.

پیامدهای بحران همه پرسی کردستان در میان کشاکش در بغداد و اربیل ادامه دارد. این درحالیست که سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق  و اسامه النجیفی معاون رئیس جمهور در تلاشی برای رفع اختلاف اقدام به دیدار از اربیل مبادرت ورزیدند.

النجیفی بعد از ملاقاتش با مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان گفت:  تصمیم همه پرسی, یک جانبه و نادرست بوده است. وی فاش کرد که گفتگوها با بارزانی با ابراز تمایل وی به منجمد کردن همه پرسی در مقابل برداشته شدن مجازاتها و ورود به گفتگو به پایان رسید.

هیمن هورامی مشاور سیاسی در دیوان ریاست اقلیم نیز در حساب توئیترش گفت: بارزانی به الجبوری اطلاع داد که اقلیم بدون هرگونه پیش شرطی آماده گفتگو با دولت مرکزی در بغداد است.

بغداد از زبان سخنگوی دولت عراق خواستار تضمینهایی برای هرگونه گفتگو با دولت اقلیم کردستان و اقرار به حفاظت از یکپارچگی کشور شد.

ائتلاف شیعی به نوبه خود از دیدار سلیم الجبوری رئیس پارلمان از اربیل انتقاد کرده و آنرا نا امید کننده قلمداد کرد.

این درحالیست که نوری المالکی معاون رئیس جمهور عراق لحن خود را در رد کردن گفتگو و ایجاد آرامش با اقلیم شمال عراق قبل از ابطال نتایج همه پرسی تشدید کرده است.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here