در پی اظهارات روز گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در رابطه با توافق هسته ای کشورمان، طرفهای این توافق بین المللی واکنش های مختلفی نشان داده اند.

امانوئل ماکرون, رئیس جمهوری فرانسه در پی اظهارات ترامپ درباره ایران و عدم پایبندی این کشور به برجام, با دکتر حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان گفتگوی تلفنی انجام داد. ماکرون در این گفتگو تاکید کرد که تصمیمات آمریکا توافق هسته ای را از اعتبار نمی اندازد و فرانسه و دیگر طرفین اروپائی، به تعهدات خود در این زمینه عمل خواهند کرد . روسیه و اتحادیه اروپا نیز یادآوری کردند که توافق هسته ای با ایران همچنان به قوت خود باقی است.

همچنین کشورهای فرانسه, آلمان و انگلستان جمعه شب اندکی پس از سخنان رئیس جمهور آمریکا نگرانی خود را از عدم تائید پایبندی ایران به توافق هسته ای وین توسط او اعلام داشتند. رهبران سه کشوراروپایی در بیانیه ای مشترک، با ابراز آگاهی از تصمیم ترامپ در عدم تائید پایبندی ایران به برنامه جامع اقدام مشترک از نتایج احتمالی حاصل از آن اظهار نگرانی کردند.

بر اساس این بیانیه, رهبران این سه کشور اروپایی، به تعهدات خود در برجام و اجرای کامل آن توسط کلیه طرفین توافق پایبندند و از ایران نیز انتظار دارند با گفتگوی سازنده در جهت یافتن راه حل های قابل قبول تلاش کند.

در همین حال فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد که برجام به اهداف خود دست یافته و نتایج مورد انتظار را بر می آورد.

موگرینی دقایقی پس از سخنان ترامپ گفت ما نمی توانیم به عنوان جامعه بین المللی و البته اتحادیه اروپا توافقی را که به انتظارات پاسخ می دهد از میان برداریم . وی تاکید کرد که دونالد ترامپ برخلاف ادعای خود نمی تواند هرهنگام که بخواهد به این توافق پایان دهد. وی به تمسخر گفت رئیس جمهوری آمریکا اختیارات وسیعی دارد, اما این یک اختیار را ندارد .

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا یادآوری کرد که توافق هسته ای وین یک توافق دوجانبه و یا یک معاهده بین المللی نیست و تا آنجا که او می داند هیچ کشوری در جهان نمی تواند به تنهائی یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را که به اتفاق آراء به تصویب رسیده, لغو کند .

وزارت امور خارجه روسیه نیز در بیانیه ای با ابراز نگرانی از لحن تهدیدآمیز و خشونت بار دونالد ترامپ درباره ایران اعلام کرد که تصمیم وی در عدم تائید پایبندی ایران به برجام, اثری بر اجرای آن ندارد و روح توافق را نقض می کند. بر اساس این بیانیه رفتار آمریکا در این زمینه هر چه باشد, برقراری مجدد مجازات های بین المللی ممکن نیست.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here