انتخاب نیوز به نقل از رویترز – نیروهای دولت مرکزی عراق, در واکنش شدید نظامی به همه پرسی استقلال کردی در ماه گذشته , پیش از ظهر روز دوشنبه به سرزمین هایی که کردها آنرا اداره می کردند پیشروی نمودند, و زمین های حاشیه شهر نفت خیز کرکوک را تصرف کردند.

دولت بغداد در این رابطه گفت که نیروهایش فرودگاه کرکوک را تسخیر کردند, به سمت دروازه های شهر پیشروی نموده و کنترل شرکت نفتی شمال عراق را از نیروهای امنیتی منطقه مستقل کردی که پیشمرگه نامیده می شود, بدست آوردند.

بغداد این پیشروی ها را به طور گسترده ای بدون مقاومت ارزیابی کرد و به پیشمرگه ها فراخوان داد که برای برقراری صلح همکاری کنند. اما پیشمرگه ها گفتند که بغداد “قیمت سنگینی” برای وارد شدند در “جنگ با مردم کردستان” خواهد پرداخت.

واشنگتن خواستار آرامش در هر دو طرف شد, و به دنبال جلوگیری از یک درگیری تمام عیار بین بغداد و کردها می باشد که باعث باز شدن یک جبهه کاملا جدید در جنگ داخلی ۱۴ ساله عراق می گردد و به طور بالقوه پای قدرت های منطقه ای مانند ترکیه و ایران را به آن میکشد….

حیدر عبادی, نخست وزیر, به نیروهای امنیتی دستور داد “با همکاری مردم شهر و پیشمرگه ها امنیت کرکوک را تأمین نمایند.

واشنگتن هم با نیروهای فدرال و پیشمرگه های کردی برای مبارزه با دولت اسلامی کار می کند.

سفارت آمریکا گفت: “ما از همه طرفها می خواهیم که بلافاصله اقدامات نظامی را متوقف کنند و آرامش را به حالت اولیه بازگردانند, در حالی که ما همچنان با مقامات دولت مرکزی و منطقه ای برای کاهش تنش ها و جلوگیری از درگیری ها و ادامه اختلافات ادامه می دهیم.”

“داعش دشمن واقعی عراق است, و ما از تمام طرف ها خواستار تمرکز بر پایان دادن به آزادی کشور خود از این تهدید می باشیم.”

در بیانیه ای که از سوی نیروی نظامی بین المللی به رهبری ایالات متحده در عراق صادر شد, درگیری های خارج از محدوده کرکوک را به عنوان «سوء تفاهم» توصیف کرد.

بیان سامی رحمان, نماینده دولت منطقه ای در ایالت متحده, در توئیت خود از واشنگتن خواست « از نقش رهبری خود برای جلوگیری از جنگ استفاده نماید»

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here