خبرگزاری رویترز گزارش داد كه تلویزیون دولتی عراق از تصرف بخش وسیعی از کرکوک به دست نیروهای عراقی خبر داد و اعلام کرد که این امر بدون مخالفت از سوی پیشمرگ های کرد صورت گرفته است.

این خبر در حالی منتشر شده که اندکی پیش منابع خبری از دستور حیدرالعبادی, نخست وزیر عراق برای آغاز حرکت نیروهای این کشور به سمت کرکوک خبر دادند.

این در حالیست كه خبرگزاری ها از تبادل آتش توپخانه, میان نیروهای دولتی عراق و پیش مرگه های اقلیم کردستان, در نزدیکی شهر کرکوک خبر داده اند. از سوی دیگر نخست وزیر عراق در بیانیه ای خواستار ایجاد امنیت در کرکوک «در همکاری با پیش مرگه ها» شده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از شماری از فرماندهان ارتش و پیش مرگه های کرد, که نامشان فاش نشده, می گوید بین دو طرف حملات توپخانه ای صورت گرفته است. خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز به نقل از شماری از ساکنان و شاهدان محلی و شبه نظامیان هوادار دولت مرکزی عراق, گزارش مشابهی را منتشر کرده است.

تلویزیون دولتی «العراقیه» بیانیه ای را از حیدر عبادی, نخست وزیر عراق, منتشر کرده که بر پایه آن به نیروهای فدرال دستور داده شده «در همکاری با شهروندان و نیروهای پیش مرگه, امنیت را در شهر برقرار کنند».

بیانیه نخست وزیر عراق و گزارش شبکه العراقیه در حالی منتشر شده که ساعاتی پیش یکی از مقام های ارشد ارتش عراق گفته بود «اگر مجبور شویم, به خود شهر کرکوک یورش خواهیم برد».

در روزهای اخیر منابع کرد نیز از استقرار هزاران تن از پیشمرگه ها, داخل و اطراف کرکوک, خبر داده بودند.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here