انتخاب نیوز به نقل از واشنگتن پست-  نیروهای مورد حمایت آمریكا در سوریه روز سه‌شنبه مدعی شدند كه كنترل كامل رقه, آنچه زمانی پایتخت داعش بود, را در دست دارند كه نویدبخش پایان حضور میلیشیاها در مقر قدرتمند مهم سمبلیك آنها و برانگیختن سؤالات جدید در مورد نقش آینده آمریكا در سوریه است.

مصطفی عبدی, یك سخنگوی نیروهای دمكراتیك سوریه گفت كه عملیات نظامی متوقف شده و اعضای نیروی مشترك كُردی-عربی مشغول پاكسازی شهر از وسایل انفجاری و شكار سلول‌های مخفی هستند.

با سقوط رقه, میلیشیاهای [داعش-م] تنها یك منطقه قابل توجه را در كنترل دارند كه مرز عراق-سوریه است.

سرهنگ رایان دیلون, سخنگوی ارتش آمریكا, در یك بریفینگ خبرنگاران در واشنگتن اینرا “بسیار مهم” خواند. وی گفت كه داعش حالا  87% سرزمینی كه زمانی كنترل میكرد را از دست داده و تنها 6500 رزمنده باقی مانده‌اند.

باقیمانده نقاط قدرت داعش در سوریه و در جنوب در استان دیرالزور قرار دارند كه دولت سوریه و متحدان روسی و ایرانی آن در حال پیشروی سریع در آنجا هستند. دیلون گفت كه ارتش آمریكا اینرا بر عهده نیروهای دمكراتیك سوریه میگذارد كه آیا میخواهند به پیشروی خود در این منطقه ادامه دهند یا خیر.

شاید مهمتر از آن اینكه دولت ترامپ هنوز نشان نداده است كه آیا آماده ماندن در شمال‌شرقی سوریه برای تأمین حفاظت كشور كوچك نوپایی كه اكراد سوری شكل میدهند هست یا خیر. تجربه 2 روز گذشته كُردها در كشور همسایه عراق ممكن است دولت سوریه را تشجیع كند تا منطقه بسته اكراد سوری را بعد از نابود شدن داعش به چالش بكشد.

مقامات دولت سوریه در چندین موقعیت از عزم خود برای بازپس‌گیری كنترل تمامی سرزمینی كه به شورشیان علیه پرزیدنت بشار اسد واگذار كرده بودند, منجمله منطقه تحت كنترل اكراد, صحبت كرده‌اند.

نیكلاس هراس از مركز برای امنیت جدید آمریكایی گفت, “آنچه برای اكراد سوری فاجعه‌بار خواهد بود كاهش سریع نیروهای آمریكایی در سوریه است. اینكار آنها را از حامی خارجی اصلی‌شان محروم خواهد ساخت.”

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here