انتخاب نیوز به نقل از واشنگتن پست -واشنگتن پست سرمقاله روز گذشته خود را به دیدگاه نگران کننده رئیس جمهور چین در مهمترین سخنرانی اش، اختصاص داد. – در این سرمقاله آمده است: روز چهارشنبه رهبر چین شی جینپینگ در آنچه شاید مهمترین سخنرانی وی بود قول “دورانی جدید” را داد که “در آن چین به مرکز توجهات بعنوان یک قدرت جهانی پیشرو با ارتشی در سطح جهانی نزدیکتر میشود”.

 با توجه به اینکه وی قصد دارد چگونه حکومتی را در طی چند سال آینده شکل دهد، توصیف کرد که این پیش‌بینی باید برای کشورهای دمکراتیک جهان نگران‌کننده باشد.

یک دهه پیش یا بیشتر, آمریکا و دیگر رهبران غربی از چین می‌خواستند که تبدیل به “یک طرف حساب” در جهان شود، اما ابرقدرتی که شی میخواهد رهبر آن باشد شبیه آنچه آنها تصور میکردند که شریک همکاری و جامعه‌ای که بتدریج لیبرالیزه میشود, نیست. بجای آن رهبر 64 ساله چین که قدرت را در دستانش متمرکز ساخته است حالا دنبال تقویت اختیارات و اتوریته حزب کمونیست در تمامی گستره‌های زندگی به قیمت کاهش حکومت قانون, مخالفت سیاسی, خصوصی‌سازی و حتی اصلاً خود وجود حیطه خصوصی است. یک سیستم جدید مانیتورینگ اجتماعی بدقت فعالیتهای هر شهروندی را ضبط و ارزش‌گذاری میکند و تصاویر چهره آنها را جهت سهولت شناسایی, ضبط میکند.

روزهای آتی کنگره حزبی که رهبر چین آن را آغاز خواهد کرد نشان خواهد داد که چقدر قدرت فرد وی افزایش خواهد یافت. تحلیلگران پیش بینی میکنند که طرز تفکر نئو استبدادی وارد قانون اساسی حزب خواهد شد و وی را در سطح مائو زتنگ و دنگ شیائوپینگ قرار خواهد داد. آنها خواهند دید که آیا جانشینی برای وی بعد از دور دوم 5 ساله‌اش مشخص خواهد گردید یا اینکه آقای شی جایگاه خود را مشابه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه مستحکم خواهد ساخت.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here