پتروشیمی ایران تنها با یارانه و تسهیلات بسیار ارزان قیمت و رانتی که می گیرد, توانسته است سودآور باشد. ایران حدود ٧ برابر آلمان و ژاپن ٣ برابر امریکا, ١٠ برابر فرانسه و ١٦ برابر کره جنوبی کارخانه تولید خودرو دارد اما خودروی ایرانی کجا و خودروهای تولیدی این غول ها کجا؟

ایرانی ها با مجموع ٨١ واحد تولید خودرو تنها حدود یک میلیون خودرو در سال به بازار عرضه می کنند؛ این درحالی است که هرکدام از غول های تولید خودرو سالانه حدود ٥ تا ١٢ برابر ایران خودرو تولید می کنند. درباره کیفیت هم همین بس که بگوییم تقریبا تمامی خودروهای ایرانی تنها به بازار داخلی عرضه می شوند و صنعتی که همزمان با کره جنوبی در ایران متولد شده, پس از حدود ٤دهه هنوز به مونتاژکاری بسنده کرده است اما خودروهای تولیدی آلمان, ژاپن, آمریکا, فرانسه و کره جنوبی بازار جهان را در تسخیر دارند.

براساس آماری که اتاق ایران منتشر کرده است, اما بهره وری پایین در صنایع ایران تنها به خودروسازی محدود نمی شود. در سیمان ۷۳ پروانه و ۹۲ پروانه درحال ساخت داریم که در مجموع ۱۶۵ واحد در حوزه سیمان وجود دارد. در صورتی که کره جنوبی با ۱۰ واحد چند برابر ما سیمان تولید می کند.

بنا به اعلام اتاق ایران در صنعت خودرو, ما ۴۹ پروانه خودرو و ۳۲ پروانه در دست ساخت داریم, درمجموع ۸۱ واحد تولید خودرو در کشورمان وجود دارد. تعداد واحدهای صنعت خودرو در آلمان ۱۲, آمریکا ۲۹, فرانسه ۸, ژاپن ۱۱ و کره جنوبی ۵واحد است.

گزارش انجمن جهانی خودروسازان نشان می دهد که آمریکا با ٢٩ شرکت خودروسازی و تولید ١٢ میلیون و١٠٠ هزار خودرو توانسته رتبه دوم جهان را به خود اختصاص دهد. ژاپن دیگر کشور پیشتاز در صنعت خودروسازی است که با ١١ واحد خودروسازی سال ٢٠١٥ تولیداتش را از ٩ میلیون و ٢٧٨ هزار خودرو فراتر برد و بخش عمده ای از بازارهای جهانی را به خود اختصاص داد. آلمان هم که واحدهای تولیدی اش حدود یک هفتم ایران است, تولیداتش حدود ٦ برابر خودروسازان ایران است. کره که صنعت خودروسازی اش را همزمان با ایران آغاز کرده, شرایط بسیار متفاوتی را سپری می کند. چشم بادامی ها که تعداد خودروسازانش یک چهلم ایران است, دو سال پیش ٤,٥ میلیون دستگاه خودرو تولید کردند. البته این برتری تنها به تعداد تولیدات محدود نمی شود و در کیفیت محصولات شرایط بسیار بدتری را تجربه می کنیم. ایران با ده ها برابر شرکت خودروسازی کمتر از یک میلیون خودرو می سازد که تقریبا تمام آنها وارد بازار انحصاری داخلی می شود.

منبع : عصر ایران

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here