نخستین قرارداد فروش گاز طبیعی برای تولید گاز مایع‌شده (ال‌ان‌جی) صادراتی به مدت ۲۰ سال میان شرکت ملی نفت ایران و یک شرکت نروژی-ایرانی امضا شد.

به نقل از شرکت ملی نفت ایران، این قرارداد را شرکت ملی نفت ایران و شرکت «آی‌اف‌ال‌ان‌جی» تحت مالکیت شرکت پالایش گاز خارگ و شرکت نروژی «هملا» امضا کردند.

این شرکت با استفاده از شناور ویژه متعلق به شرکت بلژیکی «اکسمار» و در اجاره شرکت آی‌اف‌ال‌ان‌جی به عنوان نماینده انحصاری شرکت اکسمار، توانایی تولید سالیانه ۵۰۰ هزار تن ال‌ان‌جی را دارد.

شرکت ملی نفت ایران و شرکت آی‌اف‌ال‌ان‌جی اقدام لازم را برای نافذ شدن این قرارداد ۲۰ ساله فروش گاز طبیعی در سه ماه انجام داده‌اند.

و با اجرای آن، پیش‌بینی می‌شود شناور ویژه تولید ال‌ان‌جی از اواسط سال ۱۳۹۷ در بندر خدماتی پارس مستقر شده و پس از طی مراحل راه‌اندازی، آمادگی دریافت روزانه حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار مترمکعب گاز طبیعی را از پالایشگاه هفتم گازی پارس جنوبی داشته باشد.

این شناور که مراحل آزمایش آن در چین به پایان رسیده دومین شناور ساخته شده در جهان با قابلیت تولید گاز مایع شده در دریاست.

بر اساس گزارش موسسه‌های معتبر بین‌المللی پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰ ساخت سه شناور دیگر آی‌اف‌ال‌ان‌جی به پایان برسد.

با توجه به محدودیت انتقال گاز از طریق خط لوله، بخشی از صادرات گاز ایران به مناطق دوردست مانند اروپا باید به صورت ال‌ان‌جی و از مسیر دریا انجام شود که تحقق آن به ایجاد زیرساخت‌ها و تامین تجهیزات ویژه نیاز دارد.

ال‌ان‌جی به گاز طبیعی اطلاق می‌شود که برای ذخیره‌سازی یا حمل‌و‌نقل در حجم زیاد به حالت مایع تبدیل شده است.

بیش از ۳۰ درصد تجارت گاز دنیا از طریق ال‌ان‌جی صورت می‌گیرد.

این صنعت پیوسته درحال گسترش است اما روند اجرای این طرح‌ها در ایران مناسب نیست که علت اصلی آن به فقدان فناوری‌های نوین و اعمال تحریم‌ها بازمی گردد.

پس از رفع تحریم‌ها، گام‌هایی برای راه‌اندازی طرح‌های ال‌ان‌جی برداشته و مذاکراتی نیز با شرکت‌های بین‌المللی برای ساخت این مجتمع‌ها در ایران انجام شده است.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here