معاون اول رئیس جمهور ایران همه پرسی استقلال اداره اقلیم کرد شمال عراق را فتنه ای بزرگ خواند که با همکاری این کشور, ترکیه و دولت مرکزی عراق حل و فصل شده است.

اسحاق جهانگیری, معاون اول رئیس جمهور ایران در نشست خبری مشترک با حیدر العبادی نخست وزیر عراق در تهران اظهار داشت: “خوشحال هستیم که دولت عراق توانسته موضوع تجزیه خاک این کشور را ناکام گذارد, می توان از مسئله جدایی طلبی و همه پرسی غیرقانونی در اداره اقلیم کرد شمال عراق به عنوان فتنه ای بزرگ یاد کرد که می توانست به سایر کشورهای منطقه نیز منتقل شود اما خوشبختانه این موضوع به صورت مدبرانه در عراق حل و فصل شد”.

در این دیدار جهانگیری موفقیت های عراق در مبارزه با گروه تروریستی داعش را تبریک گفته و افزود: همه کردها شهروندان عراقی هستند و باید از تمام حق و حقوق قانونی برخوردار باشند. تهران از آغاز مسئله همه پرسی در کنار دولت مرکزی عراق بود و به مقامات ترکیه نیز اعلام کردیم که ما باید با دولت مرکزی عراق هماهنگ باشیم.

وی افزود: امیدواریم که عراق بتواند پس از دوران سازندگی به جایگاه واقعی خود در جهان اسلام و در میان کشورهای عربی دست پیدا کند. منطقه ما در شرایط ویژه ای قرار گرفته و امیدوارم که مسئله سوریه نیز به نحو مطلوب حل و فصل شود و مذاکرات آستانه و ژنو به نتایج مطلوب منجر گردد.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here