انتخاب نیوز- پارلمان کاتالونیا روز جمعه به اتفاق آرا به استقلال این منطقه از اسپانیا رای مثبت داد. بر اساس قطعنامه تصویب شده «حکومت کاتالونیا» جمهوری خواهد بود.

پیش از آغاز رای‌گیری, مخالفان جدایی در اعتراض به قطعنامه صحن پارلمان را ترک کردند و در رای‌گیری شرکت نکردند. اغلب نمایندگان مخالف استقلال در جلسه پارلمان کاتالونیا حاضر نبودند, اما آرای مثبت از نصف کل اعضای پارلمان بیشتر بود. در رای‌گیری پارلمان کاتالونیا که مخفیانه برگزار شد از مجموع ۱۳۵ نماینده ۷۰ نفر به استقلال از اسپانیا رای مثبت, ۱۰ نماینده رای مخالف و ۲ نفر نیز رای ممتنع دادند.

کمتر از یک ساعت پس از اعلام استقلال کاتالونیا از سوی پارلمان این منطقه, مجلس سنای اسپانیا به درخواست ماریانو راخوی, نخست‌وزیر این کشور برای اعمال حاکمیت مستقیم دولت مرکزی بر کاتالونیا رأی داد.

ماریانو راخوی, نخست وزیر اسپانیا در واکنش به تصمیم پارلمان کاتالونیا از اسپانیایی‌ها خواسته که آرامش خود را حفظ کنند و در واکنش به این اقدام گفت: «حکومت قانون را در کاتالونیا برقرار می‌کنیم.»

اکنون انتظار می‌رود آقای راخوی جلسه کابینه خود را تشکیل دهد تا در مورد نخستین قدم‌ها در جهت اعمال حاکمیت بر کاتالونیا تصمیم بگیرد. گفته می‌شود که این قدم‌ها ممکن است برکناری مقام‌های دولت محلی کاتالونیا و نظارت مستقیم بر نیروی پلیس این منطقه خودمختار را شامل شود. دادگاه قانون اساسی اسپانیا همه‌پرسی کاتالونیا را غیرقانونی اعلام کرده و دولت این کشور هم نتیجه آن را نپذیرفته است.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here