انتخاب نیوز به نقل از رویترز- تحقیقگران حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه بعد از اولین ماموریتشان در بنگلادش گفتند پناهندگان روهینگیا که از میانمار فرار میکنند شهادت دادند که یک ” الگوی ثابت و سیستماتیکی” از کشتار, شکنجه, تجاوز و آتش زدن در حال صورت گرفتن است.

تیم حقیقت یاب به ریاست مرزوقی داریوسمان دادستان کل سابق اندونزی گفت تعداد کشته شدگان توسط ارتش میانمار نا مشخص است ولی ” ممکن است مشخص شود که تعداد فوق العاده زیادی میباشد”.

دادستان کل سابق اندونزی در بیانیه یی در این رابطه گفت” ما شرح و توضیحات بسیاری از مردمی که از روستاهای بسیار متعددی از سراسر استان شمالی راخین هستند, شنیدیم. آنها به یک الگوی ثابت و سیستماتیکی از اقداماتی که نقض وحشیانه حقوق بشر میباشد و صدها هزار نفر را تحت تاثیر قرار داده است اشاره میکنند,”…

یک تیم سه نفره از کارشناسان مستقل سازمان ملل شش روز برای مصاحبه با تعدادی از 600 هزار پناهنده روهینگیا صرف کردند…

مرزوقی داریوسمان گفت:” ما در پایان این دیدار عمیقا آشفته و مضطرب هستیم.”

یک خانم عضو دیگر این تیم کارشناسی و تحقیقگر پرسابقه حقوق بشر سازمان ملل گفت من از شهادتهای داده شده [توسط پناهندگان روهینگیا]” شوکه و عصبانی” هستم. وی افزود:” موارد خشونت جنسی که من از قربانیان شنیدم از جمله وحشتناکترین مواردی هست که من در طی دوران طولانی از کارم که در ارتباط با همین مساله بوده, شنیده ام.”

این کارشناس اضافه کرد:” شما میتواند ضربه و آسیب روحی و روانی را در چشمان زنانی که من با آنها مصاحبه کردم ببینید. زمانی که این نوع از نقض حقوق بشر به اثبات برسد هرگز نباید اجازه داده شود که بدون مجازات باقی بماند.”

این تیم که توسط شورای حقوق بشر در ماه مارس تشکیل شده است درخواست خود را مجددا برای دسترسی به استان راخین در میانمار تکرار کرد.

 

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here