یوکیو آمانو در یک کنفرانس خبری روز یکشنبه هفتم آبان, گفت: «من می توانم اعلام کنم که تعهدات ایران در چارچوب برجام تا به امروز اجرایی شده است».

آقای آمانو در حالی به تهران سفر کرده که قرار است تا یک ماه دیگر نهمین گزارش خود را درباره روند اجرای برجام در اختیار شورای حکام و شورای امنیت سازمان ملل قرار دهد. همزمان موضع آمریکا در قبال برجام سخت تر شده است.

به رغم تاییدهای مکرر آژانس, ایالات متحده از زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ در ژانویه امسال بارها ایران را به دلیل آزمایش های موشکی و همچنین آنچه که «برهم زدن صلح و ثبات» در خاورمیانه خوانده, به نقض «روح برجام» متهم کرده است.

قرار است کنگره ایالات متحده ظرف ۶۰ روز درباره بازگرداندن تحریم های ایران تصمیم گیری کند.

مدیرکل آژانس روز یکشنبه با حسن روحانی, رییس جمهوری, محمدجواد ظریف, وزیر امور خارجه, و علی اکبر صالحی, رییس سازمان انرژی اتمی ایران, دیدار و گفت وگو کرد.

بنابر گزارشات آقای روحانی به یوکیو آمانو گفته که «جمهوری اسلامی ایران هرگز اولین کشوری نخواهد بود که از برجام خارج می شود», و «تا زمانی نسبت به برجام پایبند و متعهد هستیم که بتوانیم از منافع قید شده در آن بهره مند شویم».

وی همچنین از رویکرد آمریکا در قبال برجام انتقاد کرده و گفته است: «اینکه یک کشور هر طور که بخواهد نمی تواند با توافقات چندجانبه و بین المللی برخورد کند و استحکام مقررات و معاهدات بین المللی بسیار مهم است».

علی اکبر صالحی روز یکشنبه بار دیگر این موضوع را مطرح کرد و گفت: «چنانچه طرف مقابل نقض عهد کند, ما طی چهار روز می توانیم در فردو غنی سازی ۲۰ درصد را آغاز کنیم».

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here