بررسی نرخ دلار در هفت ماهه امسال نشان می دهد که این ارز بیش از ۳۰۰ تومان افزایش قیمت پیدا کرده است.

دلار آمریکا در شروع امسال و در ماه های ابتدایی با ثبات نسبی همراه بود و در چهار ماهه ابتدایی امسال در کانال ۳۷۰۰ تومان قرار داشت؛ به طوری که در ابتدای فروردین ۳۷۵۲ تومان در بازار آزاد عرضه شد. در ادامه در دومین ماه همچنان به همین روند ادامه داد و در ابتدای اردیبهشت ماه ۳۷۶۷ تومان خرید و فروش می شد و در اواخر خرداد نیز ۳۷۴۵ تومان داد و ستد شد.

در سه ماهه نخست امسال به طور متوسط قیمت دلار بین ۳۰ تا ۴۰ تومان در نوسان بود و می توان گفت از ثبات نسبی برخوردار بوده است.

دلار آمریکا در چهارمین ماه سال جاری تا حدودی افزایش قیمت پیدا کرد اما همچنان در کانال ۳۷۰۰ تومان باقی ماند. در اواخر تیر ماه نرخ دلار به ۳۷۷۸ تومان رسید.

در مرداد ماه دلار با تغییراتی همراه شد. روند صعودی دلار شتاب بیشتری گرفت و وارد کانال ۳۸۰۰ تومان شد. در هشتم مرداد دلار ۳۸۱۲ تومان عرضه شد و در دوازدهمین روز مرداد به ۳۸۲۶ تومان و در اواخر مرداد به ۳۸۷۲ تومان رسید.

در شهریور ماه شیب افزایشی دلار ادامه دار بود و در میانه های ماه از مرز ۳۹۰۰ تومان عبور کرد تا نسبت به ماه قبل از آن با افزایش حدود ۱۰۰ تومانی مواجه شده باشد.

اما در مهر ماه دلار به بالاترین نرخ خود در سال جاری رسید و برای نخستین بار در سال جاری وارد کانال ۴۰۰۰ تومان شد. در هفدهم مهر ماه دلار با نرخ ۴۰۴۱ تومان در بازار داد و ستد شد.

به طور کلی می توان گفت دلار در چهار ماه نخست امسال از ثبات نسبی برخوردار بود و از مرداد ماه حرکت صعودی خود را شروع کرد تا در مهر ماه به بیش از ۴۰۰۰ تومان رسید.

بررسی ها نشان می دهد که دلار در هفت ماهه امسال بیش از ۳۰۰ تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است.

اما تحلیل گران ارزیابی های متفاوتی از این افزایش قیمت ارائه می دهند. برخی این افزایش قیمت را به دلیل سیاست های دولت برای واقعی سازی و بستر سازی برای یکسان سازی نرخ ارز ربط داده و مطرح کردند که دولت سرانجام مجبور شده است در سال جاری به دلیل افت محسوس صادرات غیر نفتی و در نتیجه کاهش درآمدهای ارزی به سمت واقعی سازی نرخ ارز گام بردارد.

از سوی دیگر هم برخی تحلیل گران عوامل خارجی را تاثیرگذار در افزایش قیمت دلار دانستند؛ از جمله برخی تنش های سیاسی بین المللی و همین طور مواضع رئیس جمهور آمریکا در خصوص برجام.

حال باید منتظر ماند و دید آیا سرانجام تا پایان سال جاری دولت یکسان سازی نرخ ارز را اجرایی می کند یا اینکه بار دیگر مانند دفعات گذشته پس از افزایشی شدن نرخ دلار با تزریق ارز بیشتر به بازار نرخ دلار را پایین می آورد تا این خواسته اصلی فعالان اقتصادی مجددا به تعویق بیفتد.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here