انتخاب نیوز به نقل از آناتولی- جنبش حماس تاکید کرد انگلستان باید به دلیل حمایت از بیانیه بالفور که منجر به کوچ اجباری مردم فلسطین شد عذرخواهی کند و به آنها غرامت بپردازد.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: انگلستان باید موجبات بازگشت فلسطینیانی که وادار به کوچ اجباری از سرزمین تاریخی فلسطین شده بودند را فراهم کند.

در این بیانیه همچنین آمده است:

همچنین علاوه بر پرداخت غرامت به آنها از اعلام آزادی و استقلال آنها حمایت به عمل آورده و از مردم فلسطین عذرخواهی کند. برگزاری جشن های صدمین سالگرد اعلامیه بالفور در انگلستان را محکوم می کنیم.

این کشور اقدام به کشتار تاریخی علیه مردمی که تاریخ و فرهنگ داشته و از حق زندگی برخوردار بودند, کرده است. امروز انگلستان باید با اعاده حقوق مردم فلسطین این اشتباه تاریخی را جبران کند.

انگلستان با برگزاری این جشن ها به اشتباه تاریخی خود ادامه داده و این اقدام در حکم نادیده گرفتن حقوق مردم فلسطین و حمایت از هرگونه ظلم و ستمی که به آنها وارد شده, است.

مقامات بریتانیا حق بخشیدن خاک فلسطینیان به دیگران را ندارند. این کشور خاکی که از آن خود نبوده را به کسانی که حق آنها نبوده وعده داده است.

این وعده دروغین سرقت تاریخ, فرهنگ, تمدن و زندگی است. این وعده مغایر حق و منطق و براساس قدرت تهمت, استیلا و اشغالگری است .

ترزا می, نخست وزیر انگلستان پیش از این گفته بود که به نقش این کشور در تشکیل اسرائیل افتخار می کند و مراسم بزرگداشت صدمین سالگرد انتشار بیانیه بالفور را با کمال افتخار جشن خواهند گرفت.

گفتنی است آرتور جیمز بالفور, وزیر امور خارجه انگلستان, در دوم نوامبر1917 میلادی نامه ای تاریخی به لرد لیونل وولتر روتشیلد, سیاستمدار یهودی تبار و عضو مجلس عوام این کشور نوشت که بعدا به بیانیه بالفور مشهور شد.

در این بیانیه به موضع مثبت دولت انگلستان برای ایجاد خانه ملی برای یهودیان در سرزمین فلسطین و کمک برای انجام این کار اشاره شده بود.

دولت و مردم فلسطین از انگلستان می خواهند برای صدور اعلامیه بالفور که مقدمه تشکیل اسرائیل در سرزمین فلسطین را فراهم آورده است, عذرخواهی کند و دولت فلسطین را به رسمیت بشناسد.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here