امیر متعب بن عبدالله وزیر گارد ملی، عادل فقیه وزیر اقتصاد و برنامه ریزی و عبدالله سلطان فرمانده نیروی دریایی از منصب خود کنار گذاشته شدند.

تلویزیون دولتی عربستان سعودی روز شنبه به نقل از حکمی سلطنتی اعلام کرد: این کشور وزیران جدید « گارد ملی » و « اقتصاد و برنامه ریزی » را منصوب کرده است.

شبکه تلویزیونی العربیه نیز اعلام کرد، در پی صدور اوامر پادشاهی یک کمیته به ریاست ولیعهد سعودی تشکیل می شود که وظیفه دارد به بررسی مسائل مربوط به فساد اموال عمومی بپردازد.

همچنین امیر متعب بن عبدالله وزیر گارد ملی عربستان و عادل فقیه وزیر اقتصاد و برنامه ریزی از پست های خود کنار گذاشته شدند و به ترتیب خالد بن عیاف و محمد التویجری جایگزین آنها شدند.  عبدالله سلطان فرمانده نیروی دریایی نیز از منصب خود کنار گذاشته شد.

خبرگزاری فرانسه از ریاض همچنین گزارش داد که رئیس گارد ملی عربستان که زمانی از اصلی ترین تهدیدها علیه قدرت بن سلمان بود به همراه فرمانده نیروی دریایی و وزیر اقتصاد عربستان در فاصله ای بسیار کوتاه و به شکلی اعلام نشده و ناگهانی از کار برکنار شدند که موجی از بهت و سردرگمی در این پادشاهی ایجاد کرد.

این اتفاقات تنها چند ساعت پس از آن صورت گرفت که یک کمیته جدید ضد فساد به ریاست محمد بن سلمان ولیعهد سعودی بر اساس فرمان سلطنتی ملک سلمان پادشاه عربستان در اواخر روز شنبه تشکیل شد.

شبکه تلویزیونی العربیه عربستان اعلام کرد چندین شاهزاده، چهار وزیر کنونی و سابق در نتیجه تحقیقات کمیته ضد فساد در مورد قصورهای صورت گرفته در جریان سیل سال 2009 شهر جده در ساحل دریای سرخ که ویرانی های فراوانی در این شهر به بار آورد و همچنین شیوع مرگبار ویروس سندرم تنفسی خاورمیانه (مِرس) در این کشور بازداشت شدند.

در همین رابطه خبرگزاری رسمی عربستان سعودی اعلام کرد هدف این کمیته «حفاظت از دارایی های عمومی، تنبیه افراد فاسد و سوءاستفاده کنندگان از موقعیت» است.

وبسایت های خبری سعودی از دستگیری شاهزاده ولید بن طلال میلیاردر سعودی خبر دادند، هرچند این موضوع هنوز به طور رسمی تایید نشده است.

این دستگیری ها به دنبال موج گسترده دستگیری علمای مذهبی و فعالان با نفوذ سعودی در ماه سپتامبر اتفاق افتاد.

تحلیلگران معتقدند بسیاری از افراد بازداشت شده با سیاست خارجی خصمانه و تهاجمی شاهزاده بن سلمان از جمله تحریم قطر و همچنین اصلاحات گسترده داخلی وی از جمله خصوصی سازی دارایی های دولتی و کاهش یارانه های عمومی مخالف هستند.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here