علی صوفی عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان, گردش به راست حسن روحانی را کاملا مشهود می داند اما می گوید باید عملکرد رئیس جمهوری را در شرایط امروز دید؛ شرایطی که به گفته او روحانی را مجبور کرده است مصلحت سنجی و اقدامات دولت را بر اساس آن اولویت بندی کند.

علی صوفی با بیان اینکه برخی معتقدند با اصلاح طلبان می توان در انتخابات پیروز شد و با اصولگرایان باید کشور را اداره کرد می گوید: کسی رد نمی کند که آقای روحانی به سمت اصولگرایان بیشتر از قبل متمایل شده اما بحث بر سر این است که این رفتار, یک رفتار استثنایی و مقطعی است یا قرار است دائمی باشد؟

او با طرح این پرسش توضیح می دهد: روحانی در شرایطی قرار دارد که مصلحت دانسته این رفتار را از خود بروز دهند. حتی برخی معتقدند آقای روحانی بر اساس این مصلحت با علی لاریجانی پیمانی نانوشته دارد و کابینه دوازدهم را کابینه ائتلافی روحانی-لاریجانی می خوانند. بر این اساس نیز به اصلاح طلبان توصیه می کنند به این پیمان بپیوندند اما روحانی باهوش تر از این اینهاست که در این دام بیفتد.

عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان با یادآوری عملکرد حسن روحانی در ایام انتخابات و همچنین در دولت یازدهم می گوید: روحانی در 4 سال اول با وجود فشارهایی که بر دولت وجود داشت در برابر دلواپسان ایستاد و سیاست های دولت در عرصه بین المللی را پیش برد, همچنین در عرصه داخلی نیز تحت تاثیر فشارها قرار نگرفت. در ایام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم نیز مواضعی گرفت که از هر اصلاح طلبی, اصلاح طلبانه تر بود. روحانی با مجموع این عملکردها توانست اعتماد جناح چپ و بدنه اجتماعی آنان را به دست آورد بنابراین رفتار امروز ایشان را نباید به این زودی تفسیر کرد.

صوفی می افزاید: گرچه برخی از اطرافیان روحانی او را تشویق می کنند به خاطر آینده اش از اصلاح طلبان فاصله بگیرد اما روحانی باهوش تر از اینهاست که به پایگاه اجتماعی خود پشت کند و آن را از دست دهد.

به گفته صوفی این ضرورت همچنان وجود دارد و بر این اساس اصلاح طلبان نباید بگذارند بین دولت دوازدهم و آنان اختلاف ایجاد شود. او به برطرف شدن مصلحت هایی که منجر به گردش به راست روحانی شده خوش بین است و تاکید دارد با برطرف شدن این موانع شاهد حرکت های اصلاح طلبانه دولت خواهیم بود.

فشار کانون های قدرت باعث چرخش موقتی روحانی شده است

احمد خرم, فعال سیاسی اصلاح طلب نیز گردش به راست حسن روحانی را کاملا مشهود و غیرقابل انکار می داند اما در همین حال معتقد است فشارهای داخلی و خارجی موجب شده رئیس دولت دوازدهم این تغییر رویکرد را داشته باشد و با برداشته شدن فشارها روحانی همان روحانی 4 سال قبل می شود.

وزیر دولت اصلاحات همچنین تاکید دارد اصلاح طلبان به دلیل منافع ملی با اعتدالیون ائتلاف کردند و از این رو از حسن روحانی طلبکار نیستند اما در همین حال معتقد است بازگشت به مسیر اصلاحات اجتناب ناپذیر است.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here