گفتگو با كارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی حسام محمدی

× جناب محمدی ، به نظرتان رویكرد دولت آمریكا در فردای نابودی داعش در منطقه چه خواهد بود؟

قبل از هر چیز باید بگویم كه وضعیت سیاسی در منطقه خاورمیانه هیچ گاه دستخوش ثبات نخواهد شد. یعنی حداقل تا 1400 می توان گفت كه ما آرامشی كه خواهان آن هستیم را مشاهده نخواهیم كرد. از همین وقایع همه پرسی اقلیم كردستان بگیرید و پیامدهای آن تا وضعیت یمن و عربستان و حالا لبنان. یعنی شما نمی توانید هفته ای را بدون جنجال سپری كنید. این ذاتی منطقه ماست كه جمهوری اسلامی هم طبعا در برابر آن اثر پذیر است. اما اینكه آمریكا چه خواهد كرد ، به سادگی نمی توان گفت. چون همین حالا بازی با عربستان را تازه شروع كرده و در مورد سوریه هم با روس ها مشغول مراوده هستند.

× یعنی به نظرشما ، ما شاهد تنش های بیشتر هستیم؟

بله. این تنشها هم به سادگی قابل مهار نیستند. الان بازیگران محلی و بین المللی درگیر هستند و الان كه به پایان كار داعش رسیدیم و اتمام نبردها در عراق و سوریه ، قطعا سهم خواهی ها شروع می شوند. تنش به این معنا خواهد بود.

× در مورد استعفای اخیر سعد الحریری نظرتان چیست؟ این اقدام چه معنایی دارد؟

استعفای سعد حریری آغاز یك پروژه است. عربستان هم پشت آن رفته و ترامپ هم قطعا در جریان قرار گرفته. اما مهمتر ، آثار آن بر روی وضعیت فعلی لبنان است. ما از لبنانی صحبت می كنیم كه الان به نسبت قبل كمی آرامش به خود دیده اما همواره در آستانه یك بحران بوده . اینبار هم اگر وضعیت وخیم تر شود و اگر عربستان بخواهد با كمك آمریكا جبهه جدیدی را در لبنان علیه حزب الله باز كند ، می توان به قطع و یقین گفت كه به دهه 80 میلادی بر می گردیم و كلید یك جنگ داخلی زده خواهد شد.

× مگر عربستان می تواند با حزب الله رودر رو شود؟ الان خودشان در یمن درگیر یك جنگ فرسایشی شده اند.

درست است كه عربستان در یمن مشغول جنگ است و به نتیجه نهایی هم نرسیده ، اما در نظر داشته باشید كه عربستان می تواند با بسیج سایر كشورهای عربی مانند امارات ، اردن ، بحرین و مصر یك ائتلاف جدیدی هم ایجاد كند كه از پشتوانه آمریكا هم برخوردار است. همین هفته گذشته بود كه كنگره آمریكا 4 مصوبه علیه حزب الله تصویب كرد. این را نباید فراموش كرد كه برای عربستان تنها مسئلة داشتن مرز زمینی نیست و اهرم های دیگری هم برای فشار روی حزب الله لبنان در دست دارد. پول و بودجه كافی هم كه دارد و می تواند خرج كند. بنابر این می توان گفت كه وضعیت منطقه مانند بشكه باروت شده است كه اگر این بشكه از سمت لبنان جرقه بزند ، نتایج اجتناب ناپذیری برای كشورمان خواهد داشت.

× آیا شما امكان برخورد نظامی عربستان و آمریكا را با حزب الله لبنان می دهید؟

بله ، این سناریو كم كم دارد شكل می گیرد. استعفای حریری پروژه خطرناكی است كه باید به پیامدهای آن توجه كنیم. این جنگ به قول یكی از مقامات سعودی می تواند به داخل خاك ما هم كشیده شود.

× آیا آقای روحانی تدابیری برای وضعیت آینده در نظر دارند كه بی دلیل حزب الله وارد یك درگیری ناخواسته نشود؟

بنده كه از مقاصد تیم سیاست خارجی آقای روحانی با خبر نیستم و ضمنا تا آنجا كه از شواهد پیداست سفر آقای ولایتی هم در كادر دیگری بوده و الان بیشتر باید دید كه نتیجه این استعفا چه خواهد شد. چند روز قبل حسن نصرالله هم سخنرانی داشت و در آن به مردم لبنان اطمینان داد كه جنگی نمی شود و همه را به آرامش دعوت كرد ، اما این موضوع به این سادگی نیست و اگر سیاست های ملك سلمان و ولیعهد جوان را دنبال كرده باشید می توانید ببینید كه خروجی تصمیمات منطه ای با هماهنگی خاصی با آمریكا صورت می گیرد و لذا با توجه به خصومت فعلی میان ما و دولت آمریكا ، دست آقای روحانی در منطقه خیلی باز نیست كه بخواهد تحرك چندان زیادی از خود نشان بدهد. فعلا ما مشكلات عدیده ای در سطح داخلی داریم و مشكلات خارجی ظرفیت بیشتری می طلبد كه شاید به سادگی نتوان وارد آن شویم. در ضمن فراموش نكنید كه وابستگی حزب الله از نظر مالی و تأمین لجستیكی و نظامی به ایران هم بر كسی پوشیده نیست و این را حسن نصرالله بارها فریاد زده و بهمین خاطر می گویم كه در آستانه وضعیت خطرناكی هستیم كه تبعات سنگینی برای جمهوری اسلامی دارد.

با تشكر از فرصتی كه برایمان گذاشتید.

 

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here