رئیس اتاق بازرگانی تهران به تشریح وضعیت همکاری ایران و اتحادیه اروپا در بخش کشاورزی و صنایع غذایی پرداخت و تصریح کرد که ایران و اروپا در این دو بخش می‌توانند مکمل یکدیگر باشند.
مسعود خوانساری امروز ۲۰ آبان‌ماه در نشست فعالان اقتصادی اتاق بازرگانی تهران و هیات تجاری کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتحادیه اروپا، اظهار کرد: بعد از توافق هسته‌ای بیش از ۲۰۰ هیات تجاری به ایران آمدند که عمده این هیات‌ها از اروپا بودند.
وی در ادامه گفت: کشور ایران با توجه به موقعیت ویژه‌ای که دارد از جذابیت‌های زیادی برخوردار است و قطعا پتانسیل‌های بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاری دارد. در بخش کشاورزی بیش از ۱۰۰ میلیون تن تولیدات کشاورزی داریم و در خیلی زمینه‌ها محصولات کشاورزی‌مان را صادر می‌کنیم.
رئیس اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: در ارتباط با اتحادیه اروپا در بخش کشاورزی می‌توانیم مکمل یکدیگر باشیم. ایران با جمعیتی بیش از ۸۰ میلیون و در کنار کشورهای همسایه خود یک بازار ۴۰۰ میلیونی را تشکیل می‌دهد که می‌تواند نیازهای کشورهای همسایه را هم تامین کند. ایران و اتحادیه اروپا می‌توانند در زمینه‌های مختلفی مثل صنایع غذایی همکاری کنند.
وی گفت: همان طور که در حال حاضر ایران به خیلی از کشورهای همسایه خود صادرات محصولات صنایع غذایی دارد. مطمئنا اروپا هم می‌تواند با سرمایه‌گذاری کشورهای همسایه ما را هم پوشش دهد. اتاق بازرگانی تهران تلاش کرده بعد از برجام دفتری را به عنوان دفتر سرمایه‌گذاری ایجاد کند تا نیازهای داخل را برآورده کند و مشکلات سرمایه‌گذاری را رفع کند.
خوانساری ادامه داد: از بعد ترانزیت ایران در مسیر شاهراه‌های شمال، جنوب، جنوب به شمال قرار دارد و ایران محل خوبی برای تزانزیت کالاها خواهد بود. به طور کلی بیش از ۶۰ درصد تجارت ایران و اروپا پس از برجام افزایش پیدا کرده است که می‌تواند بیشتر از این هم شود.
وی در خصوص مشکلات بانکی تصریح کرد: مشکلات بانکی همچنان به قوت خود باقی است که اگر این مشکلات حل شود، حجم تجارت ما با اروپا می‌تواند بیشتر هم باشد. امیدواریم با نشستی که امروز بین فعالان کشاورزی ایران و اروپا برگزار می‌شود، زمینه‌های بیشتری برای همکاری شناسایی و گام‌های بلندتری برای همکاری برداشته شود.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here