نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه «وزیر خارجه عربستان تبدیل به سخنگویی برای تامین اهداف کارخانجات تسلیحات سازی آمریکا شده است» گفت که عادل الجبیر در شرایطی مشغول به رجزخوانی شده است که انگار نمی داند غرب با ایجاد تنش در منطقه آن هم به بهانه های مختلف به دنبال سودآوری بیشتر از محل فروش اسلحه به کشورهایی همچون عربستان است.
کمال دهقانی در واکنش به اتهامات واهی وزیر خارجه عربستان علیه ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچگاه گمان نمی کند که کشورهای همسایه بخواهند به طور واقعی ایران را تهدید کنند. البته اگر روزی این فکر اشتباه به ذهن آنها خطور کند بهتر است قبل از هر عملی به تجربه هشت سال جنگ تحمیلی نگاه کنند تا از سرنوشت صدام عبرت بگیرند.
وی افزود: آنها بینند که وقتی صدام به ایران حمله کرد چه اتفاقی برایش افتاد. سرنوشتی که برای آنها آموزنده است چون صدام مجری سیاست های غرب بود و در همان زمان عربستان به صدام کمک می کرد. اکنون نیز عادل الجبیر تنها رجزخوانی می کند و اظهاراتی درباره جمهوری اسلامی ایران مطرح می نماید که همه آنها دادن آدرس اشتباه به افکار عمومی جهان است.
دهقانی با یادآوری پروژه ایران هراسی عربستان, رژیم صهیونیستی و آمریکا گفت: مثلث عربستان و کشورهای مرتجع غربی وابسته به غرب, رژیم اشغالگر قدس و آمریکا با طراحی پروژه ایران هراسی اهداف مختلفی را دنبال می کردند که یکی از آنها انتقال توجهات از داخل عربستان به بیرون این کشور بود تا دیگر کسی به فسادهای داخلی و نبود مشارکت سیاسی در عربستان توجه نکند و به نوعی افکار عمومی داخل عربستان متوجه به خارج از این کشور شود و دیگر تمرکزی بر مشکلات داخلی وجود نداشته باشد.
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: از طرف دیگر رژیم صهیونیستی که به دنبال مقابله با محور مقاومت است, پروژه ایران هراسی را در منطقه اجرا می کند. چون ایران در محور مقاومت تعریف می شود و هدف رژیم صهیونیستی مقابله با محور مقاومت و ادامه اشغال فلسطین است. غرب یعنی مشخصا آمریکا نیز سالهای سال است که سیاست های اشتباهی را در خاورمیانه پیش برده که تاکنون برای آن هزینه گرانی پرداخت کرده است.
دهقانی اضافه کرد: اینکه سید حسن نصرالله اعلام می کند که عربستان در مواردی به رژیم اشغالگر قدس برای حمله به حزب الله فشار آورده است, بسیار قابل تامل است. چون حزب الله نهاد مقاومت است و این نوع سیاست های عربستان تنها حاکی از آن است که دولتمردان این کشور نه تنها سیاست مستقلی ندارند که فقط وابسته تام به غرب و مجری سیاست های آمریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه هستند. اکنون نیز همین دولتمردان عربستانی به دلیل این نوع وابستگی بهای سنگینی را در برابر افکار عمومی خود پرداخت می کنند.
این نماینده مجلس توضیح داد: عربستان که دیگر وابستگی اش به غرب برای همه مشخص شده, در آخرین اقدام 500 میلیارد دلار از دارایی های خود را به آمریکایی ها داد و در واقع اموال مردمانش را فروخت. این اقدامات فشارها را علیه حکام عربستانی افزایش داده است که می توان صحبت های عادل الجبیر را نتیجه این فشارها دانست.
وی همچنین گفت: از طرف دیگر غرب به دنبال زیاد کردن تنش در منطقه با هدف فروش تسلیحات است. پروژه ایران هراسی و مواردی از این دست همه برای آن است که به کشورهایی همچون عربستان بحرین و کشورهای مرتجع منطقه سلاح فروخته شود و کارخانه تسلیحات سازی آنها سودآوری بیشتری داشته باشند. انگار که عادل الجبیر تبدیل به سخنگوی آنها برای تامین این اهداف شده است.
دهقانی در پایان با اشاره به ضرب المثل برخی کشورهای عربی با این مفهوم که برای انجام هر کاری باب میلشان خاکستر در چشم همه می پاشند, گفت: با توجه به این ضرب المثل می توان گفت که اظهارات عادل الجبیر همچون پاشیدن خاکستر در چشم همه است تا در مقابل ضعف خود را در روابط سیاسی شان با قطر, تشکیل ائتلاف برای حمله به یمن, ناکارآمدی در دخالت در لبنان و سایر سیاست های اشتباه در منطقه پوشش دهد و در نهایت کسی به آنها توجهی نکند.
منبع: ایسنا

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here