مدیر كل آژانس بین المللی انرژی اتمی در سخنرانی امروز خود در دانشگاه هاروارد آمریكا گفت آژانس بین المللی انرژی اتمی در نتیجه توافق بین المللی اتمی( برنامه جامع اقدام مشترك)، بازرسیهای قویتری را در ایران انجام میدهد و اطلاعات بیشتری نسبت به برنامه اتمی آن دارد.

یوكیو آمانو در سخنرانی خود در مورد نقش آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران و اینكه چرا برجام یك دستاورد روشن برای تحقیقات [آژانس اتمی] میباشد گفت: آژانس، قدرت بازرسیهای بیشتری در رابطه با برنامه اتمی ایران كه بعد از توافق اتمی كوچكتر شده است, دارد.

وی به شركت كنندگان در سخنرانی وی در دانشگاه هاروارد گفت: ” بدون برجام ما آگاهی كمتری از برنامه اتمی ایران میداشتیم.”

آمانو افزود: ”تعهدات در ارتباط با اتمی كه تحت توافق اتمی برجام توسط ایران پذیرفته شده است در حال اعمال هستند و آژانس اتمی تا كنون به تمامی اماكنی در ایران كه نیاز به بازدید از آنها داشته دسترسی داشته است.”

گفتنی است كه آمانو در آخرین روز از سفر 9 روزه خود به ایالات متحده در دانشگاه هاروارد سخنرانی كرد.

وی همچنین در سخنرانی خود در هاروارد اشاره كرد كه آژانس بین المللی انرژی اتمی بعد از سال 2002 كه اولین گزارشات مبنی بر احتمال فعالیتهای اعلام نشده اتمی در ایران ظاهر شد در كانون تلاشها برای حل و فصل موضوع اتمی ایران بوده است.

مدیر كل آژانس بین المللی اتمی افزود: بعد از چندین سال پیشرفت اندك, در سال 2013 و بعد از انتخاب حسن روحانی رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران، حركتی در جهت درست بوجود آمد و نهایتا در ژوئیه 2015  منجر به امضای یك نقشه مسیر توسط ایران و آژانس اتمی برای روشن ساختن احتمال ابعاد نظامی در برنامه اتمی ایران گردید و بطور جداگانه ای توافقی بین ایران و كشورهای 5+1 در رابطه با برجام صورت گرفت.

آمانو ادامه داد: بشكل مهمی, ایران در حال حاضر بطور موقت در حال اعمال پروتكل اضافی (AP) به توافق جامع پادمان (CSA) خود با آژانس میباشد كه به بازرسان دسترسی گسترده تری به اطلاعات و اماكن در ایران میدهد.

مدیركل آژانس اتمی گفت در حال حاضر, تركیب پروتكل اضافی ((AP و توافق جامع پادمان (CSA) نشاندهنده ”قویترین نظام تحقیقاتی موجود در جهان” میباشد.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here