حسین صفوی

زلزله ۷.۳ ریشتری یکشنبه شب, ۲۱ آبان کرمانشاه را لرزاند که موجب خسارات فراوانی به شهرهای سرپل ذهاب, ازگله و قصر شیرین و روستاهای این مناطق شد. این زلزله مهیب خسارت های فراوانی بر جای گذاشت و حتی لرزش های آن در کشورهای همسایه هم محسوس بوده است.

آمار جان باختگان و زخمی های این زلزله ویرانگر پس از گذشت سه روز همچنان افزایش می یابد و تیم های امدادرسانی و هلال احمر و نیروهای مردمی کماکان درگیر کمک و همیاری به هموطنانمان هستند.

سیل حمایت ها و تسلیت ها هم از طرف مردم کشورمان و هم سایر کشورها و مقامات دوست و دشمن به خطه دلیر کرمانشاه روانه شد و اینچنین تلاش شد تا داغ و آلام مردم زلزله زده کاهش یابد.

شدت خرابی ها به قدری بالاست که برخی رسانه ها و کارشناسان اعلام کردند که ۱۵ هزار واحد مسکونی در مناطق زلزله زده به طور صد در صد ویران شده و چندین روستا کاملا از بین رفته اند . رئیس سازمان مدیریت بحران کشورمان هم اعلام کرده است که حدود یک میلیون و پانصدهزار نفر تحت تاثیر این زلزله بوده اند.

دولت آقای روحانی نیز روز سه شنبه را روز عزای عمومی اعلام کردند و رئیس جمهور شخصا به مناطق غرب کشور سفر کرده و از نزدیک تا آنجا که می شد از وضعیت شهرها و روستاهای ویران شده بازدید به عمل آورد و نیازها و کمبودها را هم دید و هم شنید.

روحانی حتی وعده داد که کمک های بلاعوض و وام طولانی مدت به زلزله زدگان اختصاص می یابد و بازسازی خانه ها و اماکن تخریب شده به زودی آغاز میشود. در اینکه این وعده روحانی چقدر تحقق می پذیرد و تا چه میزان می تواند در تسریع بهبود وضعیت وخامت بار مؤثر واقع افتد ، بماند برای بعد. اما یک نکته در این میان خیلی به چشم می خورد.

 تصاویر و فیلم های گرفته شده توسط مردم و همچنین عکس هایی که خبرگزاری ها منتشر می کنند ، باعث شده که فلش ها مجددا به دولت معجزه هزاره! رجوع کند. آن دولتی که با پروژه مسکن مهر چه پول ها و هزینه های کلانی را مصرف کرد تا خانه های سازمانی و آپارتمانهایی در این ابعاد بسازد و آنرا با پروژه حمایت از محرومان و مستضعفین همراه کند.

دولت مهرورز احمدی نژاد با خانه های مسکن مهر اما این بار نه تنها مهری از خود بر جای نگذاشت ، بلکه ویرانی و مرگ را به ارمغان آورد. کسی آن زمان سوالش نشد که احمدی نژاد با علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی و پروژه مسکن مهر چه کرد و این موضوع چرا در مجلس آن زمان به بحث گذاشته شد اما به نتیجه ای نرسید. ایمن سازی و استحکام ساختمان ها و شرکتها و پیمانکارهایی که در این پروژه دست داشتند توسط چه ارگان و نهادی کنترل و تأیید می گردید و خلاصه چه هزینه ای صرف این پروژه عظیم گردید.

اما عکس ها و تصاویر از زلزله کرمانشاه این درس را به ما داد که با شعار حمایت و کمک به محرومان و قشر آسیب پذیر ، بیخود بدنبال کسب وجهه و اعتبار و رأی مردم نگردیم. خلق خدا را شاید فریب دادند اما خدا را هرگز نتوان فریب داد . فرقی هم ندارد کدام سیاستمدار یا کدام دولتمرد باشد ، پرونده اعمال گشوده می شود و دست آخر پای حسابرسی در میان است.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here