روزنامه فیگارو در شماره روزگذشته خود گزارش مفصلی را به دیدار روز گذشته جبران باسیل وزیرامور خارجه لبنان با امانوئل ماکرون, رئیس جمهوری فرانسه اختصاص داده است.

جبران باسیل همچنین دیروز در یک مصاحبه اختصاصی با فیگارو مواردی را در باره بحران ناشی از اعلام استعفای سعد حریری در ریاض با این روزنامه در میان گذاشته است. در این مصاحبه, وزیر امور خارجه لبنان مداخله عربستان در امور داخلی لبنان را محکوم کرده و در پاسخ آنانی که اعلام کرده اند, سعد حریری آزاد است و می تواند به هرجا که می خواهد سفر کند, اعلام کرده است: سعد حریری زمانی آزاد است که عملاً به لبنان بازگشته باشد. او تأکید کرده که تنها اقدامی که می تواند آزاد بودن حریری را تأیید کند, بازگشت وی به لبنان است.

باسيل در پاسخ به اين سوال كه، سعد حریری حزب الله را متهم به دخالت در امور منطقه ای می کند, آیا این اتخاذ موضع حریری می تواند باردیگر ثبات داخلی لبنان را تهدید کند؟ پاسخ داد: موضع حریری در این باره بسیار روشن است.او مداخله لبنان را در هیچ کشور عرب و همسایه نپذیرفته است. برهمین منوال, او مخالف هرگونه مداخله خارجی در اوضاع داخلی لبنان است. او می گوید که برای تأمین این نظر ما خواهان ایجاد یک دولت مقتدر و مستقل در لبنان هستیم. یک ارتش قدرتمند و نهادهای بسیار قوی که استقلال و تعادل قدرت در لبنان را تضمین کنند.

وي در پاسخ به اين سوال که میشل عون از سوی برخی متهم به حمایت از محور ایران-حزب الله شده است، گفت:

میشل عون, رئیس جمهوری لبنان به لحاظ اتخاذ مواضع بسیار روشن در راستای استقلال لبنان شناخته می شود. او برای استقلال لبنان مبارزه کرده و سالیان دراز در تبعید به سر برده است. وی هرگز با هیچ نیروی خارجی پیوند نداشته است.

باسيل در پايان افزود: اينكه آیا لبنان صحنه یک درگیری مستقیم میان ایران و عربستان سعودی است،  واقعيت اين است که بسیاری تلاش می کنند که لبنان را صحنه برخورد دو کشور بدانند, ولی ما آن را رد می کنیم. ما می خواهیم آزاد باشیم و در همان حال روابط دوستانه و خوبی با هر دو کشور ایران و عربستان سعودی داشته باشیم.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here