وزیر خارجه فرانسه با عادل الجبیر همتای سعودی اش دیدار کرد. محور این دیدار در رابطه با بحران لبنان٫ سوریه و در رابطه با حمایت های منطقه ای جمهوری اسلامی ایران و ادامه مواضع خصمانه علیه کشورمان بود.

وزیر خارجه عربستان و ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه در پایان دیدارشان، طی یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک به محور گفتگوهایشان اشاره داشتند. وزیر خارجه فرانسه گفت: ما اوضاع لبنان را بحث کردیم و مشتاق به استقلال و عدم دخالت در امور داخلی آن هستیم. ما کار میکنیم تا اوضاع در لبنان به حالت طبیعی خود برگردد.

وی همچنین از برنامه دیدار خود با سعد حریری در عربستان خبر داد و گفت: من امروز با سعد حریری در ریاض ملاقات خواهم کرد. وی به دیدار از فرانسه به همراه خانواده اش دعوت شده و هر وقت مناسب بداند از پاریس دیدار خواهد کرد و ما هم به عنوان یک دوست از وی استقبال خواهیم نمود.

وی ادامه داد: ما خواستار ثبات در لبنان هستیم و با عربستان برای بازگشت امور به حالت طبیعی اش به بیروت هماهنگی کرده ایم.

وی همچنین با اشاره به شرایط سوریه گفت: امیدواریم که جنگ در سوریه به پایان برسد و ابتکارات مهمی برای کاهش خصومت وجود دارد. زمان آن رسیده که روند آماده سازی راه حل سیاسی در سوریه آغاز شود. ما تجزیه سوریه را رد میکنیم و خواهان راه حل سیاسی هستیم و بایستی تمامی طرفها وضعیتی ایجاد کنند که اجازه شرکت در این روند سیاسی داشته باشند.

وی در پایان، ضمن ادعاهایی حضور جمهوری اسلامی ایران در منطقه را دخالت نامید و گفت: ”من با عادل الجبیر در مورد دخالتهای ایران در منطقه و خطر گسترش سلاح های هسته ای گفتگو کردیم. ما نگران اقدامات ایران و دخالت هایش در بحرانهای منطقه ای و سلطه جویی و برنامه های بالستیکی آن هستیم. ”

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here