رسانه ها از بازار سیاهی خبر داده اند که در کرمانشاه شکل گرفته است.

از همان شب نخست که برخی اقلام امدادی توسط اولین گروه از امدادگرها بین اهالی توزیع می شد, همزمان در نقاط دیگر دلالان در حال چانه زنی بر سر فروش وسایل اولیه حیاتی بودند.

با رسیدن سیل اقلام امدادی از سوی مردم و سازمانهای امدادی, بساط بازار سیاه در مناطق زلزله زده جمع شد اما این بار در کرمانشاه بازار سیاه جدیدی به وجود آمد. در سبزه میدان بازار این شهر؛ قیمت پتو طرح گلبافت که پیش از زلزله به صورت تکی ٣٨ هزار تومان بود ناگهان به ٤٥ هزار تومان آن هم به صورت عمده (گونی ١٢ تایی) افزایش پیدا کرد و پتوهای ارتشی نیز با ٥٠ درصد افزایش قیمت ٢٠ هزار تومان فروخته می شد.

در روز نخست چادر مسافرتی تا سیصد هزار تومان معامله می شد. در محله لب آب در نزدیکی طاق بستان نیز چادرهای مسافرتی که قیمت آنها از ٨٠ هزار تومان تا ١٥٠ هزار تومان بود به ١٢٠ هزار تومان افزایش پیدا کرد.

اما این تمام ماجرا نبود مردم با مشاهده مدیریت ضعیف سازمانها و ارگانهای دولتی در توزیع اقلام امدادی خود دست به کار شدند و مایحتاج ضروری را به برخی مناطق زلزله زده رساندند به طوریکه روز گذشته ترافیک سنگینی از کرمانشاه به سرپل ذهاب به خاطر حضور ماشین های کمک های مردمی تشکیل شد.

اقلامی که آرم هلال احمر را دارد در بازار سیاه خریدار آنچنانی ندارد اما اگر جزو کمک های مردمی باشد به راحتی خریداری می شوند. به طوریکه پتو را به قیمت ١٢ تا ١٥ هزار تومان و چادر بسته به اندازه آن از ٥٠ هزار تومان تا ١٢٠ هزار تومان خریداری می شود.

صفایی (نایب رئیس اتاق اصناف کرمانشاه) با محکوم کردن این پدیده زشت گفت: روز گذشته با گزارش های مردمی از یک خانه مسکونی یک نیسان چادر اهدایی به مناطق زلزله زده کشف و فرد خاطی نیز توسط نیروی انتظامی بازداشت شد. وی ادامه داد: باوجود اطلاع از این امر به رغم دیر وقت بودن کارگروه ویژه و مشترکی با سازمان صنعت و معدن استان, تعزیرات حکومتی و نیروی انتظامی تشکیل و مقرر شد از مکان هایی که احتمال معامله این اقلام وجود دارد بازررسی به عمل آید.

منبع: ایلنا

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here