سعید ایزدی

وعده های رئیس جمهور کم کم به بادی فراموشی سپرده می شود. سخنان روحانی در دوران انتخابات در همدان ، تبریز ، تهران و مشهد که مخاطب اصلی اش جوانان و زنان بودند و حالا همین ها به شدت سرخورده و ناامید شده اند ، زنگ خطری را به صدا در می آورد.

از یک طرف با کابینه ای سراسر” مردانه“ مواجهیم که حتی روحانی حاضر نشد علت انتخاب یک وزیر زن را ذکر کند و تنها با بکارگیری این واژه که ” خواستم “ ولی ” نشد“ ، موضوع را بیشتر در بوته ابهام باقی گذاشت و از طرف دیگر جابجایی های شکلی در معاونت محیط زیست و حقوق شهروندی و امور خانواده که هیچ تأثیری در کارکرد این نهادها ندارد. بیشتر گویا روحانی می خواست نشان بدهد که همچنان از زنان برای مدیریت های کلان در کنار مردان استفاده می کند و رفع تکلیف نماید.

اما  گذشته از نگاه دولتمردان باید گفت که متأسفانه نگاه جمیع ما کماکان مردسالارانه است. هنوز هم خودمان گویا باور نداریم که می توان از تجربه و استعداد و مهارت های بانوان کشور استفاده کرد و نهادهای اساسی از جمله قانونگذاری ، سیاسی و قضایی را به زنان بسپاریم. این راهی است که بسیاری از کشورهای در حال توسعه رفته اند.

متأسفانه این نگاه ماست که دولتمردان با پشتوانه آن می توانند براحتی خلف وعده کنند و نقش زنان را نادیده بگیرند. اما این همه درد و همه ماجرا نیست. این پدیده نشان می دهد که اصلاح طلب و اصولگرا هم نمی شناسد. چون دغدغه جامعه را نشناخته ایم.

یک نمونه جالب زمانی است که پروانه سلحشوری، نماینده اصلاح طلب مجلس می‌گوید که نمایندگان مرد مجلس کارشکنی‌های بسیاری برای ریاست وی در کمیسیون فرهنگی انجام دادند، حتی یکی از نمایندگان با همسرش تماس گرفت و به او گفت خانم شما ساده است، رای نمی‌آورد!

این عمل نشان می دهد که فرهنگ مردسالارانه تا جایی در برخی نمایندگان رسوخ کرده که حتی به شأن و منزلت یک خانم نماینده مجلس توهین می کنند و برای انصراف دادن وی از نامزدی برای ریاست یک کمیسیون مجلس ، به همسر او رجوع کرده و پای او را به وسط می کشند.

در جای دیگری پروانه سلحشوری در مورد اعضای فراکسیون امید که ظاهرا باید اصلاح طلب باشند ، می گوید : ” دوستان خیلی جاها همراه‌اند و گاهی هم کنایه‌ها و شوخی‌هایشان اذیت می‌کند. یک بار با یک خانم نماینده دیگر ایستاده بودیم که آقای نماینده اصلاح‌طلبی به شوخی گفت رأی شما دو نفر، اندازه یک مرد حساب می‌شود! به نظرم اصلا خنده نداشت. راستش یک‌سری آقایان صرف‌نظر از اصلاح‌طلب‌بودن و اصولگرابودن رویکرد مردسالارانه‌ای دارند که امیدوارم با افزایش حضور زنان در سمت‌های کلیدی این نگاه و رویکرد از‌مد‌افتاده‌شان کم‌رونق شود.“

این اظهارات نماینده مجلس نشان می دهد که از سلفی گرفتن با خانم موگرینی و تصاویری که منتشر شد تا چنین برخوردهایی که در روز روشن در مجلس خودمان شاهدیم ، می توان حدس زد که وضعیت آسیب های اجتماعی بواقع تا به کجا رسیده است. این روزها از هر گوشه کشور – شهر یا روستایی خبر از خودکشی ، فرزندکشی ، جنین فروشی ، کودک آزاری ، خیانت ، طلاق ، قتل و تجاوز و هزار و یک بلا در جامعه مان شنیده می شود.

اگر مسئولین و دست اندرکاران بخواهند به فجایع زیرپوست جامعه ایران بپردازند ، قریب به اتفاق متخصصان و اندیشمندان علوم انسانی و جامعه شناسان خواهند گفت که فرهنگ مردسالاری و تحکم کور و نادیده انگاشتن حقوق اساسی زنان پایه و اساس این معضلات و آسیب های کلان را تشکیل می دهد. این امر بلای خانمانسوزی است که چیزی از بنیان خانواده و روابط سالم اجتماعی باقی نگذاشته و دغدغه اصلی جامعه ما باید تغییر این فرهنگ باشد.

افزایش حضور زنان در تصمیم گیری های اساسی و مدیریت های کلان باید به یک خواسته جدی تبدیل گردد و از قضا این خطر را باید جدی گرفت که افسردگی ، سرخوردگی و یأس می تواند تبدیل به انفعال و خودآزاری از یک سو و از سوی دیگر واکنش های تهاجمی و برخوردهای سخت تر گردد. به همین خاطر باید گفت که بروز فجایع اجتماعی در کنار بحرانهای اقتصادی را باید بسیار جدی گرفت و تا دیر نشده برای آن چاره ای بیاندیشیم.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here