حسین صفوی

احمدی نژاد مشغول چه كاریست؟ چه خطی دنبال می كند و به چه می اندیشد؟ آیا 8 سال ریاست جمهوری كافی نبود؟ آیا همین كرسی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام كافی نیست؟ گویا ، نه! احمدی نژاد اشتهای بسیاری دارد. هم برای ظاهر شدن جلوی دوربین و سلفی گرفتن با مردم از جلوی دفترش گرفته تا آرامگاه كوروش تا درحرم حضرت عبدالعظیم.

براستی ، احمدی نژاد و اطرفیانش چه در سر دارند؟ این سئوالی است كه همه را به فكر انداخته. هر چند كه اصولگرایان و بویژه تندروهای طرفدار این جریان فاصله خودشان را از او و یارانش نشان می دهند ،اما فراموش نباید كرد كه همین اصولگرایان چگونه در 8 سال ریاست جمهوری او تمام قد از وی دفاع می كردند.

این روزها اما برخی جریانهای اصولگرا گویا از احمدی‌نژاد دست شسته و شکاف میان احمدی‌نژاد و اصولگرایان به طور مداوم رو به افزایش است. احضار اخیر مشایی و پروسه دادگاه بقایی و بست نشینی اخیر و حتی زنبیل به دست شدن بقایی ،موجی از واكنش ها را در پی داشته و دارد. اصولگرایان هم به فراخور سیاست روز و منافعی كه دارند ، با این جریان كه خودشان آنرا ”انحرافی“ خواندند ، برخورد می كنند.

اما روند اوضاع نشان داده كه احمدی نژاد پس از نهی شدن از كاندیداتوری ، كینه سختی به دل گرفته است. حتی بعد از نامزد شدن و رد صلاحیت توسط شورای نگهبان ، به روشنی مواضعش نشان می دهد كه او قصد كوتاه آمدن ندارد. می خواهد به هر طریق ممكن این فضا را دامن بزند كه به او و اطرافیانش ظلم شده ولی او به این سادگی كنار نخواهد رفت.

احمدی نژاد به یك چیز دل بسته ، حمایت های اقشار محروم و كم درآمد كه او خود را حامی و خادم آنها می پندارد. برخوردها و سخنرانی ها و اشكال زنبیل به دستی بقایی كه حول و حوش او و اطرافیانش ظاهر می گردد ، نشان از تكیه بر یك نوع پوپولیسمی دارد كه ریاست جمهوری 1400 را نشانه رفته است.

در همین رابطه اخیرا صادق زیباكلام گفت ”… اصولگرایان فاقد پایگاه اجتماعی هستند. من معتقدم احمدی‌نژاد همچنان از پایگاه مردمی برخوردار است و هنوز محبوبیت کاریزماتیک دارد. شاید تعداد و عدد و رقمی از هیچ نظرسنجی نداشته‌باشیم اما آن چه مسلم است این که محبوبیت احمدی‌نژاد قطعا بیشتر از علی لاریجانی یا غلامعلی حداد عادل است. با وجود ٨ سال مدیریت یا تخلفات و ایستادگی در مقابل رهبری و همه اینها محبوبیت احمدی‌نژاد با دیگر چهره‌های اصولگرا قابل مقایسه نیست.به گمان من اگر اصولگرایان تندرو با احمدی‌نژاد متحد شوند و حسن روحانی کارنامه موفقی در این ٤ سال نداشته‌باشد در انتخابات ١٤٠٠ این پیوند، تهدید جدی خواهد بود و ممکن است جریان راست افراطی مجددا یک جریان پوپولیستی به راه بیندازد.با همان کاراکتر آقای احمدی‌نژاد. اگر او بتواند تایید صلاحیت شود این احتمال وجود دارد که بار دیگر تندروها روی او سرمایه‌گذاری کنند و البته شانس این جریان از اصولگرایان معتدل و میانه‌رویی چون علی لاریجانی بیشتر است.“

كم نیستند اینگونه تحلیل هایی كه از منش پوپولیستی او و اطرافیانش حكایت دارد و از طرف دیگر زنگ خطری برای جریان اعتدال كه باید در بهبود اقتصاد كشور یك بازنگری انجام دهد. چرا كه شكست این دور جریان اعتدال ، قطعا شكست اعتدال و اصلاحات خواهد بود. اصولگرایی هم 8 سال با احمدی نژاد برای مردم تجربه شد. بنابراین مدل جدیدی از پوپولیسم دامن گیرمان می شود كه از نوع احمدی نژادی خواهد بود و او اینچنین و بهمین خاطر در میدان حاضر و آماده است و با خاطری آسوده سران سه قوه را نشانه رفته و فایل تصویری هم پر می كند و به ”برادران لاریجانی“ می تازد.

بهرحال باید دید كه سرانجام بازی احمدی نژاد و یارانش به كجا می انجامد و آیا آنها بدنبال ریاست جمهوری 1400 هستند یا اینكه می خواهند برای انتخابات مجلس در 98 ، احمدی نژاد را از گرمسار كاندید كرده و راهی مجلس كنند تا شاید از مصونیت بیشتری برخوردار گردد.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here