انتخاب نیوز به نقل از آناتولی- رجب طیب اردوغان, رئیس جمهور و رئیس حزب عدالت و توسعه ترکیه در نشست هفتگی اعضای این حزب در پارلمان گفت: با سران ایران و روسیه در شهر سوچی در مورد سوریه و تحولات منطقه گفتگو خواهیم کرد. هرچند در برخی موارد هنوز به توافق نرسیده ایم, اما مسیری را طی کرده ایم. حال با ایران تفاهم و همکاری بیشتری داریم .

ادامه سخنان رئیس جمهور ترکیه در نشست مذکور به شرح زیر است:

قادر به مبارزه با تمام دشمنان هستیم. از اینکه برخی در لباس دوست اما در صفوف دشمن قرار گرفته اند, ناراحتیم. کشور ما توسط محافل خاصی مورد حمله قرار می گیرد. ترکیه به اهداف خود خواهد رسید. با تحقق اهداف جزء 10 اقتصاد برتر جهان خواهیم شد.

“ما به منافع خود و حزب عدالت و توسعه نمی اندیشیم, بلکه تمام اقدامات ما در راستای منافع ملی بوده است. افرادی که در 17 و 25 دسامبر موفق نشدند اکنون سعی می کنند از طریق دادگاه آمریکا نقشه خود را اجرا کنند.

گروه های تروریستی فتو, پ.ک.ک و غیره می خواهند برای ترکیه مشکل ایجاد کنند. پ.ک.ک, گروه کثیفی است که حاضر است برای حمله و آسیب زدن به کشور ما, هر کسی از آن سوءاستفاده کند.

ترکیه مسئولیت خود در قبال تاریخ را با محبت و رحمت و اگر لازم باشد با رهبری و اقتدار انجام خواهد داد. طولانی ترین مرز را با سوریه و عراق داریم. واکنش ما به کسانی که ترکیه را تهدید می کنند, بسیار شفاف و روشن است”.

در ترکیه به هیچ عنوان قومیت گرایی وجود ندارد. اقوام مختلفی در کشور ما زندگی می کنند و کسی بر دیگری برتری ندارد. ما ملتی 80 میلیونی هستیم. اولین کشوری بودیم که به یاری زلزله زدگان شمال عراق شتافتیم و در وقت حمایت, تمام اختلافات را کنار گذاشتیم.

شدت دشمنی ترکیه به اندازه زیبایی دوستی آن است. بر تعداد دوستان مان افزوده و اجازه فرصت طلبی به دشمنان نخواهیم داد. از گروه های تروریستی مانند فتو که 40 سال آنها پرورش داده بودند استفاده کردند, اما موفق نشدند. کشورهایی که دم از حاکمیت قانون می زنند, خود آن را پایمال می کنند”.

ادعا می کنند داعش را نابود کردند؟ پس چرا هنوز به گروه پ.ی.د سلاح می دهید؟ بنابراین اهداف دیگری دارند. این را بخوبی می دانیم. عملیات سپر فرات حمله بزرگی علیه داعش بود و حدود 3000 عضو این گروه در شمال سوریه از پای درآمدند. هنوز از سوی دیگران برای حفظ تمامیت ارضی عراق و سوریه اقدامی نشده است.

منطقه از یک گروه تروریستی پاکسازی و به جای آن گروه تروریستی دیگری مستقر شد. هنوز رژیم اسد باقی مانده و با اپوزیسیون سوریه مانند گروه های تروریستی رفتار می شود. نتیجه این همه رنج در منطقه چه شد؟ خون چه کسانی ریخته شد؟ مردم در کجا کشته شدند؟ بحث آوردن دموکراسی به منطقه و دفاع از مظلومان نیست. اهداف آنها چیز دیگری است. آنها به دنبال تغییر ساختار جغرافیایی منطقه هستند”.

سریع متوجه نقشه هایی که برای ترکیه کشیده بودند شدیم. هر کاری در توان شان بود برای رسیدن به هدف خود انجام دادند, اما با کمک و اتحاد ملت عزیزمان تمام نقشه ها را خنثی کردیم. اکنون علیه ترکیه سیاهنمایی می کنند. استوار و قاطع مقابل آنها خواهیم ایستاد. مقابل ترکیه ایستادن کار احمق هاست. هدف از تهدید علیه کشورمان را به خوبی می دانیم, اما بدانند که ناکام خواهند شد. ترکیه از آن دست کشورهایی نیست که با آن بازی کنید .

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here