کشور روسیه و عربستان هم‌اکنون در حال مذاکره برای صادرات هواپیماهای مسافربری سوخو ۱۰۰ و MC21 از مسکو به ریاض هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از راشاتودی؛ ویکتور کلادوف، سخنگوی شرکت روستک روسیه اعلام کرد ریاض و مسکو در حال مذاکره برای صادرات هواپیماهای مسافربری سوپر جت سوخو و MC21 به عربستان هستند.

وی ادامه داد: هم اکنون مذاکره بین دو کشور در زمینه‌های مختلف در جریان است.

کلادوف گفت: عربستان نه‌تنها به دنبال واردات این هواپیماهاست، بلکه قصد دارد فناوری ساخت آن‌ها را نیز وارد کند و ما نیز در حال مذاکره برای صادرات دو مدل هواپیمای مسافربری سوپرجت سوخو ۱۰۰ و MC21 هستیم.

وی ادامه داد: فناوری هواپیماهای MC21 صد درصد روسی است و چشم انداز خوبی برای ورود این هوپایما برای بازار هوایی خاورمیانه وجود دارد.

سخنگوی شرکت روستک روسیه افزود: مذاکرات در این زمینه آغاز شده و سعودی‌ها تمایل برای خرید این هواپیماها دارند.

هفته گذشته سرگی چمذوف مدیرعامل شرکت روستک گفت: روسیه و امارات متحده عربی قصد دارند به صورت مشترک هواپیمای MC21 را تولید کنند.

بنا به اعلام شرکت تولیدکننده این هواپیما در کنار پایین بودن قیمت MC21 نسبت به رقبای خود نظیر ایرباس ۳۲۰ نئو و بوئینگ ۷۳۷ مکس این هواپیما سرعت سیر بیشتری نسبت به دیگر رقبا دارد.

قرار است این هواپیمای روسی جایگزین هواپیماهایی نظیر یاک ۴۲، توپولف ۱۳۴، توپولف ۱۵۴ و توپولف ۲۰۴ در ناوگان هوایی روسیه شود.

قرار است تولید هواپیمای MC21 از سال ۲۰۱۹ به طور انبوه آغاز شده و هم‌اکنون سفارش ۱۷۵ فروند از این هواپیماها از سوی شرکت هواپیمایی ایرفلوت روسیه به شرکت سازنده ارائه شده است.

سوپرجت سوخو ۱۰۰ نیز نخستین هواپیمای مدرن تولید روسیه پس از فروپاشی شوروی سابق است.

پروژه ساخت این هواپیما در سال ۲۰۰۳ آغاز شد و از سال ۲۰۱۱ نیز شرکت‌های هواپیمایی در برخی نقاط جهان از جمله مکزیک، آنها را وارد ناوگان هوایی خود کردند. هم‌اکنون این هواپیماهای روسی در شرکت‌های هواپیمایی اینترجت مکزیک، سیتی جت ایرلند و دیگر شرکت‌های بین‌المللی مشغول به جابه‌جایی مسافر هستند.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here