روزچهارشنبه پوتین گفت: مرحله جدیدی در بحران سوریه فرا رسیده اما لازمه دسترسی به یک راه حل مسالمت آمیز, کوتاه آمدن تمامی طرفها از جمله رژیم سوریه خواهد بود. پوتین  این صحبتها را در شهر سوچی در جنوب روسیه در شروع کنفرانس سران سه کشور روسیه, ایران و ترکیه و در حضور روحانی و اردوغان ایراد کرد.

پوتین خاطرنشان کرد که  مردم سوریه, خود درمورد سرنوشت‌شان باید تصمیم بگیرند وخیلی روشن است که این پروسه ساده نخواهد بود و نیازمند کوتاه آمدن تمامی طرفهای شرکت کننده از جمله دولت سوریه میباشد. وی افزود که مسکو و تهران و آنکارا منتهای تلاش را خواهند کرد که بهترین نتایج حاصل گردد.

از سوی دیگر اردوغان رئیس جمهور ترکیه گفت که تصمیماتی حیاتی جهت یافتن راه حل برای بحران سوریه خواهند گرفت, مهم مساهمت تمامی طرفها در راه حل سیاسی برای این بحران است که مورد قبول مردم سوریه باشد.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفت: باید دخالت خارجی در درگیریهای سوریه پایان یابد, حضور نظامی  خارجی مگر با دعوت رژیم سوریه قابل قبول نیست, وی ازهیچ دولتی به اسم نام نبرد.

روحانی به متناظرین روسی و ترک خود گفت: الان ضرورت ایجاب میکند که آخرین هسته‌های  تروریستی در سوریه از بین برود واکنون شرایط برای یک آشتی سیاسی آماده است .

از سوی دیگر بنا به گفته خبرگزاری رسمی روسیه, قرار است دی میستورا نماینده سازمان ملل در امور سوریه فردا از مسکو  برای گفتگو درمورد وضعیت سوریه دیدارکند.

دخالت نظامی روسیه از سال 2015 این امکان را به نیروهای رژیم سوریه داد که شهر تدمر را از تشکیلات داعش و نیز شرق حلب را از نیروهای اپوزیسیون مسلح َپس بگیرند  و بعد از آن موفق شدند شهر دیرالزور را از تشکیلات بنیادگرای داعش بازپس گرفته و اخیرا نیز البوکمال آخرین شهری که تحت کنترل داعش درسوریه بود را پس بگیرند.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here