به گزارش رویترز، یک منبع آگاه در اتحادیه اروپا گفت: بریتانیا پیشنهاد پرداخت آنچه که اتحادیه اروپا آن را خسارت به دنبال خروج این منطقه از این اتحادیه می نامد، داده است تا مسئله برگزیت حل وفصل شود.

این منبع آگاه که خواست نامی از او برده نشود، گفت: دو طرف نزدیک به رسیدن به یک توافق بر سر موضع اصلی و چالشی برگزیت هستند که مانع اصلی باز کردن مذاکرات در مودر پیمان آینده تجارت آزاد با یکدیگر است.

در همین حال مبلغ پیشنهادی بریتانیا به اتحادیه اروپا بر اساس آنچه که روزنامه ای بریتانیایی اعلام کرده اند در حدود ۵۰ میلیارد یورو است که نشان دهنده مطالبه سنگین اتحادیه اروپا بعنوان سهم خواهی از لندن در بعداز خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و انجام تعهدات این اتحادیه تا قبل از خروج بریتانیا در مارس ۲۰۱۹ میلادی و تامین بودجه صندوق مستمری کارمندان اتحادیه اروپا برای یک دهه است.

مقامات رسمی اتحادیه اروپا که نزدیک به این مذاکرات هستند، اعلام کردند: روند حل و فصل صورتحساب برگزیت در آستانه دیدار پیش رو مقامات بریتانیایی با مقامات اتحادیه اروپا همچنان در حال ادامه است و برخی از دیپلمات های اروپایی در ارتباط با پیشرفت این موضوع گفته اند که پیشنهاد بریتانیا در مورد حل و فصل مالی برگزیت امیداور کننده است و دو طرف در حال نزدیک شدن به یک توافق هستند.

با این وجود، دیگران هشدار داده اند که این حرکت بریتانیا را نمی توان ارائه یک پیشنهاد کاملا متعهدانه و توافق اساسی که بطور ۱۰۰ درصد مورد تایید ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا باشد، دانست.

همچنین اتحادیه اروپا شرایطی را برای بریتانیا قبل از پذیرش درخواست لندن برای مذاکرات تجارت آزاد که این امکان را برای بریتانیا مهیا می کند تا ۱۶ ماه بعد از برگزیت بتواند با اتحادیه اروپا تجارت انجام دهد، وضع کرده است که از جمله آن می توان به حقوق شهروندان اتحادیه اروپا در بریتانیا اشاره کرد و مذاکره کنندگان اروپایی در حال فشار آوردن به بریتانیا مبنی بر پذیرش این مسئله که قضات اروپایی باید در مورد حقوق شهروندان اتحادیه اروپا حرف آخر را بزنند، هستند.

بانک‌های اروپا ریسک‌ برگزیت را کاهش دادند

بانک‌های واقع در اروپا ریسک‌پذیری خود را نسبت به عواقب برگزیت کاهش داده‌اند ولی در مورد معاملات بین مرزی پس از ترک اتحادیه اروپا توسط انگلیس نگران هستند.

به گزارش رویترز، ناظر بانک‌داری اتحادیه اروپا اعلام کرد که پس از رأی به برگزیت در سال گذشته، بانک‌های واقع در اروپا ریسک‌پذیری خود را نسبت به انگلیس کاهش داده‌اند ولی در مورد معاملات بین مرزی پس از ترک اتحادیه اروپا توسط انگلیس نگران هستند.

سازمان بانک‌داری اروپا (ای‌بی‌ای) اعلام کرد که بانک‌های ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا پس‌از رفراندوم برگزیت در جون ۲۰۱۶ ریسک‌پذیری خود را به لحاظ میزان سرمایه موجود در انگلیس از بیش از ۱.۹ تریلیون یورو به کمتر از ۱.۶ تریلیون یورو تا جون ۲۰۱۷ کاهش داده‌اند.

در همین دوره مجموع وام‌های بانکی از ۱.۷ تریلیون یورو به کمی بیشتر از ۱.۳ تریلیون یورو کاهش یافته است.

این کاهش نشان‌دهنده عقب‌نشینی شدید در قراردادهای اوراق مالی است که این می‌تواند برای لندن که از این نظر در سطح جهانی با نیویورک در رقابت است، نگران‌کننده باشد.

ای‌بی‌ای در گزارش ارزیابی ریسک دوره‌ای خود اعلام کرد که بانک‌های اروپا درصورتی که انگلستان، که مهم‌ترین بازار مالی اروپاست، اتحادیه اروپا را بدون توافق بر روی شرایط تجاری ترک کند، نگران به وجود آمدن شرایطی مانده لبه پرتگاه هستند.

ای‌بی‌ای اعلام کرد مصرف‌کنندگان و شرکت‌های ۲۷ کشور اروپایی ممکن است با کنسل شدن، اصلاح یا مذاکره مجدد قراردادهای خود روبرو شوند و یا با مسائلی مانند از دست‌دادن پشتیبانی و اختلالات و ضررهای مالی درگیر شوند.

در بیانیه ای‌بی‌ای آمده است بسیار اهمیت دارد که بانک‌ها و شرکت‌های مالی نظیر آنها و هم‌چنین مصرف‌کنندگان و ادارات عمومی فعالیت‌های مناسبی را برای کاهش ریسک و واکنش احتمالی به این نگرانی‌ها به کار بگیرند.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here