انتخاب نیوز به نقل از انتخاب- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر آماده بودن زیرساخت های فنی رجیستری از اجرای فاز دوم آن برای محصولات اپل خبر داد. وی همچنین تفاوت تعرفه های جدید اینترنت ثابت را تضمین سرعت توسط اپراتورها و کاهش قیمت اعلام کرد و گفت: بزرگترین اپراتور اینترنت ثابت برای سرعت 16 مگ, 210 گیگابایت حجم قرار داده است.

محمدجواد آذری جهرمی, در گفت وگوی ویژه خبری با اشاره به جزئیات طرح رجیستری اظهار کرد: موضوع ثبت گوشی همراه یکی از موضوعاتی است که از سال 84 در کشور مطرح شد. وقتی گوشی قاچاق مطرح می شود, نظارت بر سلامت از بین می رود, کسب و کار نامشروع, در کشور شکل می گیرد که باعث درآمد غیرشفاف می شود, همچنین درآمدهای کشور از بین می رود.

وی با بیان اینکه وزارت ارتباطات مجری سیاست های فنی رجیستری است, افزود: البته ابداع این روش در کشورهای دیگر بوده است, اما خلاقیت هایی برای اینکه این روش به وسیله قاچاقچیان دور زده نشود, برعهده وزارت ارتباطات است. همچنین با حضور ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز, گمرک, وزارت صنعت, معدن و تجارت و وزارت ارتباطات کمیته ای برای این موضوع تشکیل شده و جلساتی داشته ایم.

تعلل در رجیستری برای جلوگیری از اختلال در زندگی مردم بود

وی با اشاره به تعلل در اجرای رجیستری اظهار کرد: در حال حاضر بیش از 100 میلیون گوشی در دست مردم وجود دارد, آنچه ما را به تامل وا داشت این بود که زندگی مردم دچار اختلال نشود. به همین دلیل همه حواشی را بررسی کرده و ابتدا نیز با یک مدل رجیستری را آغاز کردیم و از 14 آذر نیز تمامی مدل های ساخته شده توسط شرکت اپل مشمول طرح رجیستری خواهند شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به اینکه درخصوص مشکلات مربوط به افزایش قیمت گوشی ها کدام نهاد پاسخگو است, بیان کرد: سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان از لحاظ قانونی در کالاهایی که برایش مشخص شده ورود می کند. البته اینطور نیست که ما نیز نسبت به این مساله بی تفاوت باشیم.

جهرمی خاطرنشان کرد: طی جلساتی که با وزارت صنت داشتیم, بررسی کردیم که واردکنندگان و تولیدکنندگان گوشی مشکلی نداشته و تا دچار کمبود در حوزه تلفن همراه نشویم و انحصاری نیز در واردات ایجاد نشود. همچنین یکی از مباحث بهره گیری از ظرفیت فروشگاه های آنلاین بود تا با توجه به مجوز واردات و نمایندگی آنها, کنترل بازار را در دست بگیریم, زیرا همزمان با اجرای رجیستری کالای مغازه ها با افزایش حبابی قیمت مواجه شده بود.

وی با بیان اینکه فاز اول رجیستری این بود که گوشی هایی که از طریق رسمی وارد شده اند ثبت شناسه شوند, افزود: 5 درصد گوشی وارد شده از مبادی رسمی همان ابتدا ثبت شناسه شده و با فاز اول نیز 95 درصد دیگرپایش شدند. در فاز دوم اعمال مقررات مرحله ای برای محصولات اپل آغاز می شود که احتمالا این روند بیشتر از 45 روز طول نمی کشد.

سقف 210 گیگابایت برای سرعت 16 مگ توسط مخابرات

جهرمی در پاسخ به اعتراض برخی کاربران مبنی بر اینکه چرا سرویس نامحدود دارای حجم است, گفت: تعرفه های جدید نامحدود نیست بلکه غیرحجمی است البته سرویس نامحدود برای مصرف تجاری وجود دارد. در هند برای سرعت 16 مگابیت در ثانیه, حجم 300 گیگی وجود دارد, البته شرکت مخابرات به عنوان بزرگترین شرکت ارائه دهنده اینترنت ثابت نیز اعلام کرده است که برای سرعت 16 مگ, 210 گیگ مصرف گذاشته است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در ابتدای مسیر مدل غیرحجمی هستیم, افزود: ما نظامی گذاشتیم که تعرفه نظام های داخلی کاهش یابد, همچنین 500 سایتی که جزو سایت های داخلی محسوب می شدند برداشته شده و مقرر شده هرآنچه ترافیک داخلی بوده, نسبت به ترافیک بین الملل نصف قیمت مصوب شود و این مصوبه تا هفته آینده داده می شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر تغییر تعرفه ها برای حمایت از تولید محتوا اظهار کرد: با بزرگتر شدن شرایط بازار, شرایط اصلاح می شود. باید توجه داشت از زمانی که تعرفه های جدید آغاز شود, درآمد 6 ماهه اپراتورها 700 میلیارد تومان کاهش می یابد اما این درآمدها با بزرگ شدن بازار و رشد ویدیو, بازی و محتوای بومی جبران می شود.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here