یك مقام گفت رقبای فلسطینی فتح و حماس روز چهارشنبه موافقت كردند كه انتقال قدرت كرانه غزه ازحماس به دولت خودمختار فلسطین مورد حمایت غرب را برای 10 روز(تا 10دسامبر) به تعویق بیندازند تا زمان برای ” تكمیل قرارداد“ داشته باشند. این احزاب ماه گذشته یك قرارداد آشتی به واسطه مصر را امضا كردند بعد از اینكه حماس توافق كرد كه كنترل دولت غزه منجمله گذرگاه مرزی رفح كه یك دهه بعد از جنگ داخلی این ناحیه را مصادره كرده بود را تحویل دهد.

 این قرارداد یك پیوند تلخ بین حزب اصلی فتح فلسطین مورد حمایت غرب متعلق به محمود عباس و حماس یك جنبش اسلامی كه توسط كشورهای غربی و اسرائیل بعنوان یك گروه تروریستی نامگذاری شده است, ایجاد كرد.

این قرارداد تعیین میكند، حماس كه دولتش را منحل كرده است تحویل دهی را تا اول دسامبر تكمیل می كند ولی اختلافات بر سر پروسه انتقال در روزهای اخیر بارزشد و مصر یك هیئت بلندپایه امنیتی را به این منطقه فرستاد و تلاش كرد كه مسئله را تا ضرب الاجل حل كند.

در همین رابطه جنبش های فتح و حماس طی یك بیانیه مشترك اعلام كردند كه آنها از مصر خواسته اند كه جدول زمانی را از اول دسامبر به تاخیر بیندازند تا آنها بتوانند ” قرارداد را بصورت موفقیت آمیز شامل قدم های مصالحه كه آرزوی مردم فلسطین است را تكمیل كنند“.

گفتنی است كه روز گذشته یحیی السنوار رئیس حماس درنوار غزه دیروز تمام گروه های فلسطینی را با مشارکت هیات امنیتی مصر به نشست اضطراری دعوت کرد.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here