حسین صفوی

سعید مرتضوی, دادستان سابق تهران و رئیس اسبق دادگاه مطبوعات ایران در پرونده کهریزک به دو سال حبس قطعی محکوم شد. این خبر این روزها برخی ها را خشنود ساخته و البته عده ای هم تناسب جرم و مجازات را یادآوری كرده و دو سال حبس را تخفیف در مجازات می پندارند.

در پرونده تأمین اجتماعی تبرئه سعید مرتضوی در این مورد بسیاری را شوكه كرد. چرا كه حداقل خواسته ها نیز در حكم موجود نیست كه پول ها به بیت المال بازگردد. معلوم نیست كه سعید مرتضوی تا كجا هنوز طرفدارانی دارد.

اما نكته اینجاست كه باید دید سعید مرتضوی چگونه چنین آسوده خاطر بوده و تنها پس از رو شدن پرونده های بسیار در جریان سومین جلسه دادگاه پرونده زندان کهریزک, از خانواده های قربانیان این بازداشتگاه «عذرخواهی» كرد. 

هنوز به یاد داریم كه در پی بالاگرفتن اعتراض ها در تهران به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸, شماری از بازداشت شدگان تظاهرات به زندان کهریزک منتقل شدند. در تیرماه سال ۱۳۸۸ گزارش های متعددی از بدرفتاری و شرایط نامناسب این بازداشتگاه منتشر شد و پس از اعلام فوت سه زندانی, دستور تعطیلی این زندان توسط مقام معظم رهبری صادر شد.

پرونده شکایت اولیای دم قربانیان کهریزک به صدور کیفرخواست علیه سعید مرتضوی, علی اکبر حیدری فر بازپرس دادگاه انقلاب تهران و حسن زارع دهنوی (قاضی حداد) منجر شد اما سعید مرتضوی در ارتباط با این اتهام از سوی شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران تبرئه شده بود با اینحال پس از پیگیری اولیای دم بالاخره موعد حكم قطعی دادگاه تجدید نظر فرا رسید.

لازم به یادآوری است دستور انتقال به بازداشتگاه كهریزك در سال 88 از جمله موضوعاتی بود كه مدام از این سو به آن سو بین مقامات ذیربط دست به دست می شد و هر یك تلاش داشتند كه تقصیر را گردن دیگری بیاندازند. در این میان قاضی جوان احمدی نژادی كه بسیاری به او به دیده عضوی از حلقه انحرافی در قوه قضاییه نگاه می كردند ، در جای خود قرص و محكم ایستاده بود و تنها شهریور سال گذشته بابت «حادثه هولناک» بازداشتگاه کهریزک عذرخواهی کرده بود.اما این قاضی جوان از آن هنگام مشهور شد که احکام شدیدی علیه روزنامه نگاران اصلاح طلب در سال ۷۹  صادر كرد و در حقیقت برای خود جایی در دل تندروهای جریان اصولگرا باز كرده و كم كم به مدارج بالاتر قضایی رسید.

هنوز فراموش مان نشده كه سعید مرتضوی که بنا به برخی اظهارات منابع مستقل از متهمان اصلی پرونده زهرا کاظمی و بازداشتگاه کهریزک بود, توسط محمود احمدی نژاد به اصرار به عنوان رئیس سازمان تامین اجتماعی منصوب شد. یعنی هم مقام قضایی و هم یك مقام نیمه دولتی به وی اعطا شد تا در حلقه نزدیك و وفاداران به اصولگرایان تندرو باقی بماند. با این همه گذر ایام نشان داد كه احمدی نژاد و یارانش كه سعید مرتضوی هم جزوی از آنهاست ، هر یك به نحوی با ملك و مال و آبرو و جان مردم بازی كردند و حالا زمان پس دادن تقاص آن دوران 8 ساله است كه هیچ گاه از خاطره این ملت پاك نخواهد شد.

عجب روزگاری است و چه خوب گفته اند كه انتقام در این دنیاست. روزی كه احمدی نژاد مردم را ”خس و خاشاك “ نامید و حالا توسط وزیر اطلاعات دولت نهم خودش ، آقای اژه ای سخنگوی قوه قضاییه به ” لات از چشم افتاده“ تشبیه می شود . روزی كه مرتضوی عده ای جوان را روانه كهریزك كرد و حالا خود باید پشت حصارهای اوین روزگار بگذراند…

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here