وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشستی در پایتخت ایتالیا تأکید کرد که فشارهای دولت آمریکا باعث افزایش همبستگی در داخل ایران شده است.

«محمد جواد ظریف», وزیر خارجه ایران در یک سخنرانی در شهر «رم», پایتخت ایتالیا گفت سیاست های دولت آمریکا باعث افزایش همبستگی در ایران شده است.

وی درباره سیاست های «دونالد ترامپ», رئیس جمهور آمریکا گفت: «ما با سیاست هایی که در واشنگتن اتخاذ می شوند مشکل داریم و من معتقدم که آن سیاست ها بسیار خطرناک, شتابزده و دور از واقعیت هستند.»

ظریف ادامه داد: «در کل, بسیار ضروری است که در واشنگتن نوعی بازنگری, تجدید رویکرد یا اصلاح شناختی درباره منطقه ما صورت پذیرد.»

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره طرح کاخ سفید برای تغییر توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 هم گفت: «روابط بین المللی به معنی تلاش برای یافتن نوعی موازنه میان داده ها و ستانده ها است. اگر کسانی به دنبال گزینه های حاصل جمع صفر باشند, آنها در نهایت امر شکست خواهند خورد. اینکه یک طرف برنده شود و طرف دیگر بازنده, اتفاق نخواهد افتاد.»

وی افزود: «برجام  هم همین است, نوعی نقطه تعادل. [این توافق] نه آن چیزی است که ما می خواهیم, نه آنچه آمریکایی ها می خواهند و نه آنچه اروپایی ها می خواهند, بلکه چیزی است که ما توانستیم به آن دست پیدا کنیم.

به نظر من هر چه زود تر دولت آمریکا به این درک برسد, ما زودتر از این مسئله عبور خواهیم کرد.»

ظریف در بخش دیگری از این سخنرانی گفت: «فشار آمریکا در واقع باعث ایجاد همبستگی بیشتر داخل ایران شده است. امروز به من نسبت به قبل از روی کار آمدن ترامپ کمتر حمله می شود, بنابراین, من بابت این موضوع از ایشان

ممنونم.»

وزیر امور خارجه کشورمان در پایان نشست در پاسخ به سوالی درباره احتمال دیدار ترامپ و حسن روحانی, رئیس جمهور ایران گفت: «لازم است قبل از درخواست نشست, احترام نشان داده شود. روابط بین المللی و دیدارها بایستی بر برابری و احترام دوجانبه استوار باشند. هر زمان دولت آمریکا آماده باشد این را امتحان کند, وضعیت متفاوت خواهد شد.»

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here