با بسته بودن سایت ثبت سفارش بازار و قیمت خودروهای وارداتی،کشور در وضعیت نابسامان قرار گرفت و سود جویان خودروهای وارداتی این نابسامانی را تشدید کردند.

گران شدن خودرو های وارداتی با رسیدن به روزهای پاییزی سرعت زیادی گرفته و روند گرانی شدیدتر شد به طوریکه قیمت برخی از خودروهای وارداتی طی ۱۵ روز اخیر تا ۵۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

این درحالی است که قیمت سوناتا هیبرید هشت میلیون تومان, توسان پنج میلیون تومان, النترا پنج میلیون تومان, سراتو چهار میلیون تومان, اپتیما سه میلیون تومان, RAV۴ معادل ۱۰ میلیون تومان, یاریس هاچ بک دو میلیون تومان, کمری هیبرید پنج میلیون تومان, کرولا GLI معادل چهار میلیون تومان, لکسوس NX معادل ۱۰ میلیون تومان, کلئوس ۱۰ میلیون تومان, تلیسمان پنج میلیون تومان و نیسان ایکس تریل پنج میلیون تومان افزایش یافته است.

به گفته فعالان این عرصه, افزایش قیمت ها در شرایط رکود و همچنین کاهش عرضه برخی از خودروهای وارداتی باعث شده تا علاوه بر اینکه تعدادی از خودروهای خارجی در بازار نایاب شوند بلکه برخی نیز در تعداد محدود یافت شده که طبعا از قیمتی بسیار بالایی نیز برخوردارند.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در نشست خبری روز گذشته خود با اشاره به این نکته که نگاه ما به حضور خودرو سازان خارجی در داخل کشور و همکاری با خودرو سازهای داخلی است گفته بود: دستورالعمل تغییر واردات خودرو به دولت ارائه شده و اصلاحاتی نیز بر روی آن انجام شده و اکنون در دستور کارت دولت است که به خاطر بررسی مسائل بودجه معطل شده بود. در 8 ماهه ابتدایی سال جاری 54 هزار خودرو از گمرکات کشور ترخیص شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 26 درصد افزایش یافته است. در حالی در سال جاری 54 هزار دستگاه خودرو آمده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 9 هزار دستگاه بیشتر بوده است.

فرهاد احتشام زاد رئیس انجمن واردکنندگان خودرو قبلا با اشاره به بسته بودن سایت ثبت سفارش گفته بود: این اقدام در دو فاز انجام شده است, فاز اول در دی ماه سال گذشته که برای وارد کنندگان غیر نمایندگی بود و فاز دوم از تیرماه امسال شروع شده است که برای نماینگان رسمی ایجاد شده و تاکنون ادامه دارد.

احتشام زاده قبل تر هم اعلام کرده بود: نزدیک به 5 هزار دستگاه خودرو از ثبت سفارش های واردات قبلی به علت بسته شدن سایت ثبت سفارش خودرو در گمرکات معطل مانده و اجازه ترخیص ندارد. توقف ثبت سفارش واردات خودرو نقض صریح قانون است, گفت: وزارت صنعت, معدن و تجارت و سازمان توسعه تجارت برخلاف قوانین اقدام کرده است.

برخی بر این باورند که به دنبال تصمیم غیر قانونی وزیر سابق صنعت آقای نعمت زاده و قائم مقام وی در رابطه با ممنوعیت ثبت سفارش واردات خودرو, این اقدام به نفع عده ای رانت خوار برای فروش ماشین هایشان با قیمت های نجومی شده است.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here