گفتگو با حسین صفوی تحلیل گر و کارشناس مسائل سیاسی

 × جناب صفوی به نظر شما اقدامات  و اظهارات اخیر احمدی نژاد چه پیامدهایی خواهد داشت؟

بنده فکر می کنم در قدم اول باید از این اظهارات احمدی نژاد و یارانش نیت خوانی دقیقی صورت گیرد. اما صورت قضایا نشان میدهد که ماموریت احمدی‌نژاد نابودی اصولگرایان است. به طوری که بالاخره همه اصولگرایانی که طی 8 سال ریاست جمهوری احمدی نژاد دوآتشه از او و سیاست هایش حمایت کردند ، به نوعی مخاطب جامعه و مردم قرار می گیرند و آنها کم کم بی اعتبار میشوند . ضمن اینکه احمدی نژاد یک جریان تظلم خواهی به راه انداخته که بازی بسیار خطرناکی است.

×از چه بابت می گویید؟

ببینید رفتار امروز احمدی‌نژاد امروز یک نتیجه دارد و آن این که مشروعیت و اعتبار قوه قضاییه را مخدوش می کند و شخص رئیس قوه را زیر علامت سوال می برد. احمدی نژاد با اقداماتش نشان داد که کماکان در این بازی دست پری دارد و براحتی قابل انکار نیست. از این منظر هم که نگاه کنید ، بهرحال ممکن است روزی با خشم بیشتری مواجه گردد و قوه قضاییه برخورد شدید با او صورت دهد.

× به نظرتان کار احمدی نژاد به حصر یا دستگیری خواهد کشید؟

نمی خواهم پیشاپیش قضایا را بزرگ کنم ، اما باید دید که بالاخره حد یقف احمدی نژاد کجاست؟ اگر او بواسطه همین اظهارات اخیرش و به طور مثال ماجرای آن سکه های توزیع شده ، بیاید و اسناد دیگری رو کند ، آنوقت کار به جاهای باریک تری کشیده می شود. دقت کنید که احمدی نژاد نیم نگاهی هم به انتخابات مجلس در سال 98 دارد و می خواهد از این حیث با حمله به قوه قضاییه یک جایگاه انتقادی و اپوزسیونی در درون نظام برای خودش باز کند تا از این حیث ، شورای نگهبان نتواند براحتی او را رد صلاحیت کند. این موضوع بهمین خاطر حساسیت بیشتری دارد. بنابراین ممکن است که جریان تندرو و به طور خاص برخی مقامات امنیتی و قضایی ، حکم به محدودیت یا ممنوعیت او را هم بدهند.مشابه آنچه که با آقای خاتمی کردند و او را 3 ماه از بسیاری از حقوق اجتماعی و سیاسی محروم کردند. اما بعید است که کار احمدی نژاد به حصر بکشد. نظام بیشتر از این ظرفیت حصر مجدد را ندارد. همین حصر فعلی روی دستشان مانده است.

× برخورد اصولگرایان تا کنون با جریان احمدی نژاد را چگونه می بینید؟

اصولگرایان بسیار محتاط عمل کردند. برخی باز سیاست سکوت را ترجیح دادند. برخی مطبوعاتشان فقط به نقل خبرهای او و یارانش اکتفا کردند. عده ای دیگر هم تنها چند جمله در مذمت اقدامات او گفتند. اما کسی نیامد به صراحت این جریان را که به قول خودشان انحرافی می نامیدند ، به شدت محکوم کنند و یا خط و نشان جدی بکشند. حتی برخی هم انکار کردند که در دوران احمدی نژاد از او دفاع می کردند. در مجموع برخورد اصولگرایان با احمدی نژاد و اظهارات اخیرش گویای وضعیت آشفته ای است. نشان می دهد که از او دلخور هستند ، اما گویا جرأت ندارند که بیشتر از این سر به سر او بگذارند. بالاخره احمدی نژاد حرفهای روشنی زده بود. او قوه قضائیه را به «نقض قانون اساسی» متهم کرده و گفته بود که «اگر قرار بود دیکتاتوری قوه قضائیه داشته باشیم انقلاب نمی کردیم». خوب این حرفها ، جا داشت که حداقل رفقای سابقش و اصولگراهای فعلی می آمدند و جلویش می ایستادند. با این حال حتی حسین شریعتمداری هم اخیرا شنیدم که خطاب به اصلاح طلبان گفت که شما در عمران و آبادانی و خدمت به مردم انگشت کوچک احمدی نژاد هم نمی شدید! یعنی اینها حتی حاضر نیستند ، تا الان با او برخورد کنند.

× به نظرتان احمدی نژاد بازی را چطور ادامه می دهد؟ آیا همین روند را ادامه می دهد یا بالاخره با یک نهیب شدیدتر کنار می کشد؟

شما باید تاکتیک های احمدی نژاد و حرکاتش را بشناسید. دقت کنید که استراتژی احمدی‌نژاد در سال‌های ۸۴ و ۸۸ این بود که بر موج مخالفت با هاشمی سوار شد و بازی را برد. حالا جدا از اینکه چه نهادهایی به او کمک کردند و شورای نگهبان چطور اوضاع را مهار کرد. اما حالا به نظر می‌رسد دوباره به او الهام شده که یک بار دیگر این موج را با لاریجانی‌ها ایجاد کند. یعنی حملات او علیه برادران لاریجانی برای سوزاندن رقبای احتمالی آینده و همانطور که قبل تر گفتم ضربه نهایی به اصولگرایان است. وگرنه احمدی نژاد کی مدافع صد روی صد آزادی و مطبوعات و انتقاد آزاد بوده است؟ اینکه بیاید و الان جلوی دوربین بگوید که مخالف برخورد با ستار بهشتی بوده نمی تواند افکار عمومی را قانع و راضی سازد. بهرحال احمدی نژاد این روند را ادامه خواهد داد و من معتقدم اگر شما به فحوای نامه اش به رهبر انقلاب توجه کنید ، در می یابید که صحبت از تهدید هم در میان است. یعنی او به گونه ای خود را در مقابل کل نظام قرار می دهد و از این حیث باید گفت که در آینده وضعیت پیچیده تر خواهد شد.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here