انتخاب نیوز به نقل از رویترز- وزیران خارجه فرانسه و آلمان روز دوشنبه توافق نظر کردند که جمهوری اسلامی ایران باید برنامه موشکی بالیستیک خود را به عقب بازگردانده و همچنین به آنچه مقاصد برتری جویانه آن در سراسر منطقه خاور میانه عنوان کردند, پایان دهد.

ژان ایو لودریان در نشست خبری مشترک با همتای آلمانی خود در پایتخت فرانسه گفت «ایران لازم است از برنامه موشکی بالیستیک و وسوسه های هژمونیک خود در خاور میانه صرف نظر کند.»

ایالات متحده و کشورهای اروپایی و عربی فعالیت های ایران در برخی کشورهای خاور میانه, از جمله در سوریه, عراق, لبنان و یمن, را «بی ثبات کننده» می دانند و معتقدند این رفتار تهران نقض روح توافق جامع هسته ای ۱۳۹۴ است.

رویترز می افزاید: وزیر خارجه فرانسه ماه گذشته نیز گفته بود اتهامات آمریکا علیه ایران را که با ارسال سلاح به شورشیان حوثی یمن قطعنامه های سازمان ملل متحد را نقض کرده جدی گرفته و از تهران می خواهد به تعهدات بین المللی خود پایبند باشد. گفتنی است که وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این موضع فرانسه آن را «جهت دار» دانسته و هشدار داده است که پاریس با اتخاذ چنین مواضعی, چه عامدانه باشد و چه غیرعامدانه, به اختلافات و درگیری ها در منطقه خاور میانه دامن می زند.

این در حالیست که وزیر خارجه فرانسه, که کشورش از حامیان توافق اتمی بین ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا, بریتانیا, فرانسه, روسیه, چین و آلمان است, پیشتر خواستار گفت وگو بر سر برنامه موشکی ایران شده بود که مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها آن را رد کرده اند.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here