محقق پژوهشکده علوم زمین ارتباط میان زمین لرزه های کرمانشاه و کرمان از نظر چشمه لرزه زا را منتفی دانست و اعلام کرد: همه نواحی کشور پتانسیل زلزله را دارند.

دکتر منوچهر قرشی, عضو هیات علمی پژوهشکده علوم زمین با اشاره به زمین لرزه 21 آبان 96 که به بزرگای 7.3 در منطقه وسیعی در غرب کشور واقع در استان کرمانشاه رخ داد, گفت: ابعاد بزرگ این زمین لرزه از نظر ساختاری, زمین شناسی و سازه ای در نوع خود بسیار قابل تامل است.

وی با تاکید بر اینکه همواره انتظار وقوع زمین لرزه هایی با بزرگای بالا برای منطقه زاگرس وجود دارد, اظهار کرد: زمین لرزه قیر و کارزین واقع در جنوب استان فارس در روز ‎ ۲۱ فروردین 1351 با بزرگای 6.9 و زمین لرزه “خورگو” در شمال بندرعباس با بزرگای 7 در سال 1356 از جمله زمین لرزه های مهم این پهنه بشمار می رود و در طول تاریخ نیز شاهد بروز زمین لرزه ‎ های بزرگ با دوره بازگشت بسیار طولانی بوده ایم.

عضو هیات علمی پژوهشکده علوم زمین با بیان اینکه مطالعات زمین شناسی درباره زمین لرزه غرب کشور همچنان در حال انجام است, خاطر نشان کرد: زمین لرزه ها در این منطقه همچنان ادامه دارد و به تازگی شاهد بروز همین پدیده در کرمان بودیم ولی متاسفانه برخی آگاهانه و غیرآگاهانه موضوع زمین لرزه های غرب کشور را به زمین لرزه اخیر کرمان و حتی تهران مرتبط می کنند و برخی اظهارات مبنی بر فعال شدن پهنه ایران از نظر زمین لرزه ای وجود دارد.

عضو هیات علمی پژوهشکده علوم زمین تاکید کرد: بین زمین لرزه های کرمانشاه و کرمان از نظر چشمه لرزه زا هیچ ارتباطی وجود ندارد و موضوع مهم در این زمینه این است که در همه جای کشور پتانسیل لرزه خیزی وجود دارد, ولی امکان ارتباط آنها با یکدیگر وجود ندارد و تعیین زمان برای بروز زمین لرزه نیز کاملا غیرمنطقی و دور از ذهن است.

قرشی با تاکید بر اینکه بروز زمین لرزه قابل پیش بینی نیست, آمادگی و هشدار در این زمینه را بهترین راهکار برای مقابله با زلزله دانست.

منبع: ایسنا

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here