با ادامه یافتن اختلافات سیاسی بین برخی کشورهای عربی و قطر, امیر کویت که میزبان جدیدترین نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس بود, روز سه شنبه با سرعت به کار اجلاس پایان داد.

شیخ صباح الاحمد الصباح پس از نشست ۱۵ دقیقه ای روز سه شنبه, شورا در پایتخت کویت, در بیاینه ای بطور غیرمنتظره اعلام کرد که شورای همکاری به کار خود پایان داده است.

امیر کویت که سه شنبه این نشست را که قرار بود دو روزه باشد افتتاح کرد و در بیانیه پایانی زودهنگام خود بدون ذکر جزئیات گفت, باید کمیته ای برای بررسی چگونگی پیشبرد جلسات و اهداف شورا تشکیل شود.

وی در این بیانیه همچنین به همه اعضا برای برگزاری موفقیت آمیز نشست تبریک گفت.

شیخ صباح ۸۸ ساله و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی همتای قطری او, تنها سران کشورهای عضو شورا بودند که در جلسه امروز حضور داشتند و بقیه کشورها با اعزام نمایندگانی در سطوح پائین تر در آن شرکت کردند.

یک روز پیش از آغاز به کار نشست سران شورای همکاری, امارات متحده عربی اعلام کرده بود به همراه عربستان سعودی کمیته مشترکی برای همکاری بیشتر در حوزه های اقتصادی و نظامی تشکیل داده است.

عربستان, امارات, بحرین و مصر, قطر را به حمایت و همراهی با سیاست های ایران متهم و اواسط خرداد روابط خود را با دوحه قطع کردند. میانجی گیری ها برای کاستن از تنش تاکنون نتیجه ای نداشته است.

منبع: انتخاب

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here