انتخاب نیوز به نقل از رویترز- دونالد  ترامپ رئیس جمهور آمریكا روز سه شنبه به رهبران عرب گفت مایل است سفارت آمریکا در اسراییل را به بیت المقدس منتقل کند تصمیمی که سیاست چند دهه گذشته آمریکا را تغییر می دهد و ریسک این را دارد که بیش از پیش ناآرامی در خاورمیانه را دامن بزند.

رویترز می افزاید: مقامات رسمی ارشد آمریکا گفتند محتمل است ترامپ روز چهارشنبه بیت المقدس را بعنوان پایتخت اسراییل به رسمیت بشناسد و درعین حال جابجایی سفارت از تل آویو را برای 6ماه دیگر به تعویق اندازد گرچه انتظار می رود وی به دستیارانش دستور بدهد طراحی چنین حرکتی را فورا شروع کنند.

رویترز در گزارش خود آورده است: جامعه بین المللی حاکمیت اسراییل بر این شهر که برای مسلمانان و یهودیان و مسیحیان مقدس است را به رسمیت نمی شناسد. محمود عباس رئیس دولت فلسطینی و ملک عبدالله اردن و عبدالله سیسی رئیس جمهور مصر و ملک سلمان عربستان که همگی تماسهای ترامپ را دریافت کردند به گروه کر یکصدایی تبدیل شده اند که طی آن هشدار داده اند گامهای یکسویه آمریکا حول بیت المقدس یک تلاش صلح به رهبری آمریکا را از ریل خارج می کند و آشوب در منطقه را دامن می زند.

محمود عباس در پاسخ نسبت به پیامدهای خطرناک این حرکت هشدار داد و همچنین از پاپ و رهبران روسیه و فرانسه و اردن خواستار مداخله شد.

پادشاه اردن که قیمومت اماکن مقدسه در بیت المقدس را برعهده دارد  به ترامپ گفت انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس پیامدهای خطرناک خواهد داشت و تلاشهای آمریکا برای ترغیب گفتگوهای صلح اسراییل و فلسطین را مانع خواهد شد. اردن در نظر دارد در جلسه اضطراری اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی شرکت کند.

خبرگزاری عربستان بنقل از ملک سلمان گفت انتقال سفارت آمریکا احساسات مسلمانان را جریحه دار می کند. ترامپ زمانی برای انتقال سفارت مشخص نساخته است.

دیپلومات ارشد اتحادیه اروپا فدریکا موگرینی روز سه شنبه گفت هر اقدامی که تلاشهای صلح را تضعیف کند و دو دولت جدا ایجاد کند بایستی مطلقا اجتناب شود.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here