کمتر از یک هفته پس از سخنان آقای روحانی در گزارش ۱۰۰ روزه درباره کنترل قیمت ارز, قیمت دلار در بازار آزاد به بالاترین رکورد تاریخی خود رسید.

سه‌شنبه هفته گذشته حسن روحانی در گزارش ۱۰۰ روزه به طور مفصل از تلاش دولت برای کنترل قیمت دلار سخن گفت و  خاطرنشان کرد: نرخ ارز, در طول دولت یازدهم به طور متوسط اگر ۴ سال را حساب کنیم, رقم خیلی بالایی نبود و بانک مرکزی اعلام کرده که حدود ۵ الی ۶ درصد به طور متوسط در طول ۴ سال افزایش قیمت ارز داشتیم.

ایشان ادامه داد: در مقطعی از سال جاری هم بخاطر شایعاتی که ایجاد شد, یک رشد غیرقابل پیش‌بینی در بازار ایجاد شد که یک مقدار متعادل شد, اما در عین حال همه ساله در این فصل طبق آمار در آذر و دی, با افزایش قیمت ارز مواجه ایم که در بهمن و اسفند پایین می‌آید, امسال هم از آن قاعده کلی مستثنی نیست.

رییس جمهور کشورمان با تاکید بر اینکه برنامه دولت این نیست که از طریق افزایش نرخ ارز درآمد کسب کند, گفت: آن شایعاتی که در میان مردم است که دولت باز کم آورده و دارد دلار را گران می‌کند, اصلا دنبال این نیستیم؛ البته در بازار اقتصاد هر کالایی به دلایلی نوسانی قابل قبول دارد و همه ارزهای دنیا نرخ‌هایی دارند که در طول سال بالا و پایین می‌شود و ما هم جزو آنها هستیم, اما اینکه ما تعمداً نرخ ارز را بالا ببریم تا درآمد دولت را تأمین کنیم , واقعا وجود ندارد.

وی اظهار داشت: تلاش دولت‌های یازدهم و دوازدهم بر این بوده که نرخ  ارز متعادل باشد و آنچه نیاز ارزی ماست با درآمد ارزی ما اعم از نفت, میعانات و صادرات غیرنفتی متعادل بوده و در مجموع تراز ما مثبت است.

رییس دولت دوازدهم افزود: مردم نباید نگران باشند از اینکه امسال یا در سال‌های آینده نوسان شدیدی در نرخ ارز ایجاد خواهد شد, چراکه برنامه دولت این نیست و بنای ما هم بر این نیست؛ آرامش, مهم‌ترین اصل مدنظر دولت در اقتصاد است.

بر اساس آمارهای موجود, دلار ۴۲۱۴ تومانی گران‌ترین قیمت دلار در تاریخ کشورمان محسوب می‌شود.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here