حسام محمدی

در آستانه روز دانشجو همه نشانه‌ها حاکی از این است که امسال هم فشارها و محدودیت‌هایی باعث لغو سخنرانی اغلب چهره‌های اصلاح طلب و مستقل خواهد شد.تحرک و جبنش در دانشگاه ها مانند قبل نیست و در واقع اگر چه که روحانی کوشید تا در زاهدان روز دانشجو را گرامی بدارد و 16 آذر را اعتدالی جلوه دهد ، اما نشانه های تغییری دیده نمی شود.

روحانی به وضوح فراموش کرد که چه وعده هایی به دانشجویان ، جوانان و معلمان داده بود. هم اکنون متأسفانه گروه‌هایی در دانشگاه‌ها و به طور ویژه بسیج دانشجویی به عنوان متولی اصلی برگزاری مراسم روز دانشجو فعالیت می‌کنند و سخنران‌هایی که آنها برای شرکت در برنامه‌های خود دعوت کرده‌اند اغلب از چهره‌های تندرو اصول‌گرا هستند. در واقع جایی برای نمایندگان حقیقی دانشجویی و معلمین باقی نمانده و همه چیز گویا سیاسی شده و سمت و سوی آقای غلامی هم هنوز معلوم نیست.

برخی از فعالان دانشجویی اصلاح‌طلب از طریق صفحه‌های خود در شبکه‌های مجازی به انتشار اخبار محدودیت‌های مراسم روز دانشجو امسال پرداخته‌اند و لیست افرادی که با سخنرانی آنها مخالفت شده را علنی کرده‌اند.بر اساس این گزارشها در دانشگاه امیرکبیر با برگزاری برنامه ای درباره دفتر تحکیم وحدت با سخنرانی ابراهیم اصغرزاده ، علی شکوری راد و علیرضا سیاسی راد مخالفت شده است.

در دانشگاه صنعتی خاتم الانبیا نیز سخنرانی رسول منتجب نیا و حضور حسین جنتی مورد مخالفت مسوولان دانشگاه قرار گرفته است. دانشگاه خلیج فارس هم سخنرانی عبدالله مومنی را تایید نکرده و در بیان دلیل مخالفات خود با حضور این فعال پیشین جنبش دانشجویی تنها به عبارت «‌صلاح نیست» بسنده کرده است.

اما این همه ماجرا نیست. گویا جبنش مظلوم دانشجویی و معلمان فرهیخته کشورمان باید کماکان ستاره دار شده و هنوز درگیر برخوردهای مختلف باشند. اینکه این داستان کجا تمام خواهد شد ، جای سوال از وزیر علوم و آقای روحانی دارد که کماکان از پاسخ صریح طفره می روند و همه چیز را خوب و عالی جلوه می دهند. جالب اینجاست که محدودیت‌ها برای برگزاری مراسم روز دانشجو در دانشگاه‌های دولتی کشورمان در شرایطی اعمال می‌شود که دانشگاه آزاد اسلامی یک گام فراتر برداشته و لیستی صد نفره از افراد مجاز برای حضور در مراسم ۱۶ آذر ارائه داده است.

بر اساس گزارشها٬ سازمان مرکزی دانشگاه آزاد در نامه‌ای به روسای واحدها و مراکز دانشگاهی توصیه کرده که مراسم ۱۶ آذر را با سخنرانی فرمانده سپاه یا بسیج، امام جمعه یا مدیرکل صدا و سیما، رئیس دانشگاه و… یا افرادی دیگر از این لیست ۱۰۰ نفره برگزار کنند.در لیست صدنفره از سخنران‌های پیشنهادی٬ نام هیچ فعال دانشجویی یا سیاستمدار اصلاح‌طلبی دیده نمی‌شود. این امر به صراحت نشان می دهد که گویا دانشگاه آزاد یک تریبون نمایشی برای حضرات تندرو شده است و از این طریق می خواهند اعمال نفوذ و فشار کنند.

شایان یادآوری است که بدنه دانشجویی که تا چند ماه پیش با شعارهای رییس جمهور در انتخابات، به آن سطح از انتظارات و امیدها رسیده بود، حالا که با این نحوه عملکرد دولت مواجه شده، کم کم ناامید و یا حتی دلخور می‌شود و این عقبه بسیار پرارزش از حامیان دولت دیگر به هیچ رو حاضر نیست با ترفندها و وعده های بیشتر پای دفاع از سیاست های دولتی بیایند.

در حقیقت میان قشر تحصیلکرده و نخبه کشورمان از دانشجویان تا معلمین و اساتید گرفته و … و بدنه دولت و نهادهای بالادستی شکاف عمیقی شکل گرفته است که یک فضای دوقطبی را نشان می دهد. این فضا بسیار نگران کننده است و وقتی بدتر می شود که می بینیم ، روحانی دغدغه معلمین و دانشگاهیان را ندارد و با آنها هم دل نیست. نه به فکر حقوق و مزایای آنهاست و نه به فکر رفع محدودیت ها و برداشتن ستاره ها و تهدید ها.

آقای روحانی گرچه وعده‌ داده بود که دیگر هیچ دانشجویی به دلیل فعالیت‌های سیاسی‌اش محروم از تحصیل نخواهد شد اما محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به نقل از وزیر علوم اعلام کرده که امسال «بالای ۱۰۰ دانشجوی ستاره دار داریم!» محمود صادقی همچنین گفته «امسال بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ دانشجوی مقطع دکترا و کارشناسی ارشد ستاره دار شدند». انتشار این آمار برای آن دسته از دانشجویان که با امید به گشایش فضای دانشگاه‌ها پای صندوق‌های رای رفتند و به حسن روحانی رای دادند مایوس کننده است. این امر طبعا پیامدهای منفی بسیاری خواهد داشت.

در حال حاضر که روحانی دیگر نگران انتخابات نیست و رویه‌ای محافظه‌کارانه را هم پیش گرفته است احتمالا سخنرانی‌اش در روز ۱۶ آذر مانند همیشه کلیشه ای ، کلی و مثبت گویی از اقدامات دولت خواهد بود که اصلا دردی از دانشجو و دانشگاه دوا نمی کند و باعث ریختن آتش بر روی بغض های فرو خورده جوانان و دانشگاهیان خواهد شد.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here