انتخاب نیوز- ستاره شناسان یک حفره سیاه عظیم را که متعلق به دوران اولیه پیدایش فضا است کشف کرده اند. این کهن ترین و دور دست ترین سیاه چاله ای است که تاکنون کشف شده.

یک گروه پژوهشی از رصدخانه کارنگی به ریاست ادواردو بانادوس در گزارش تحقیقات خود که روز چهارشنبه در مجله علمی نیچر چاپ شد اعلام کرد این سیاه چاله عظیم در فاصله ۶۹۰ میلیون سال از انفجار بزرگ که آغاز پیدایش فضاست قرار دارد.

این به آن معناست که نور این توده فضایی (کوازار) پس از حدود ۱۳ میلیارد سال به زمین رسیده است.

پژوهشگران می گویند این توده فضایی تصویری از دوران اولیه شکل گیری فضا به دست می دهد, زمانی که فضا پنج درصد عمر فعلی را داشت.

به گفته ادواردو بانادوس مثل این است که عکس یک فرد پنجاه ساله را در دو سال و نیمگی او مشاهده کنیم.

او افزود: «این کشف دریچه جدیدی را به سوی شناخت مراحل اولیه شکل گیری فضا می گشاید.»

توده های فضایی موسوم به کوازار اجرام بسیار نورانی در عمق فضا هستند که تحت تاثیر تخلیه همه اجرام دیگر در اطراف آنها به وسیله حفره های سیاه شکل می گیرند. به همین خاطر بهترین موارد برای بررسی و شناخت مراحل اولیه تکوین فضا هستند.

این سیاه چاله جدیدترین و در عین حال دورترین موردی است که کشف شده و ابعاد آن ۸۰۰ میلیون برابر خورشید است.

سیاه چاله های بزرگتری در فضا وجود دارند ولی از مجموعه آنها که تاکنون کشف شده اند هیچ کدام تا این حد از زمین فاصله ندارند. این سیاه چاله های عظیم در اعماق کهکشان ها به نسبت حفره های سیاه جوانتر عمر طولانی تری دارند و تکوین آنها زمان بیشتری طول کشیده است.

یکی از دست اندرکاران این پژوهش از دانشگاه آریزونا گفت: «این توده فضایی (کوازار) یکی از اولین کهکشان های فضاست ولی با این وجود حفره سیاه آن به اندازه حفره هایی است که در حال حاضر در فضا شکل می گیرند.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس می افزاید در دوران شکل گیری این توده فضایی (کوازار), دوران موسوم عصر تاریکی فضا رو به پایان بود. ستاره ها و کهکشان ها به مرور شکل گرفته و پدیدار می شدند و اشعه آنها باعث می شد گاز هیدروژن اطراف آنها یونیزه شده و در نتیجه فضا را روشن کند.

ادواردو بانادوس حدس می زند حدود ۲۰ تا ۱۰۰ سیاه چاله دیگر مشابه موردی که کشف شده در فضا وجود دارد. او می گوید: «توده فضایی (کوازار) جدیدی که کشف شده آن قدر تکامل یافته و نورانی است که من بعید می دانم اولین کوازاری باشد که شکل گرفته است. عالم فضا بسیار عظیم است و جست وجو برای کشف این توده های فضایی نادر مثل تلاش برای پیدا کردن سوزن در کاهدان است.»

دورترین توده فضایی (کوازاری) که قبلا کشف شده بود حدود ۶۰ میلیون سال با زمین فاصله دارد.

دانشمندان علوم فضایی هنوز نمی دانند تا چه حد می توانند به دوران شروع زمان و پیدایش فضا که حدود ۱۳.۸ میلیارد سال پیش است نزدیک شوند.

ادواردو بانادوس و تیم پژوهشی او از تلسکوپ ماژلان رصدخانه کارنگی در شیلی استفاده کرده و مشاهدات خود از مراکز ستاره شناسی در هاوایی, جنوب غربی آمریکا و کوهستان های آلپ فرانسه را نیز به آن افزوده اند.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here