انتخاب نیوز به نقل از آسوشیتدپرس- چهارده عضو شورای امنیت سازمان ملل تک به تک علیه تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که اورشلیم را بعنوان پایتخت اسراییل به رسمیت شناخت در جلسه روز جمعه این شورا صحبت کردند. برخی از کشورهای عضو، با تاسف و برخی نیز با خشم علیه عضو پانزدهم یعنی آمریکا صحبت کردند. این اولین بار نبود که آمریکا به تنهایی در دفاع از متحد نزدیکش در قویترین نهاد سازمان ملل ایستاده بود.
اما این یک توبیخ نادر برای این اقدام آمریکا بود که در چشم بقیه این شورا و عمده جهان به وضوح نقض قطعنامه ها و تصمیمات سازمان ملل بود به این لحاظ که موضوع قدس مقوله یی است که باید توسط اسراییل و فلسطینی ها در مذاکرات صلح حول راه حل دو کشوری تعیین تکلیف شود.
نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد به شورا امنیت سازمان ملل متحد گفت آمریکا بیش از هر زمان دیگر به صلح متعهد است و روی یک طرح پیشنهادی صلح خاورمیانه کار کرده است و ما بر این اعتقادیم که ممکن است بیش از هر زمان دیگر به این هدف نزدیک باشیم.
ریاض منصور سفیر فلسطین در سازمان ملل که بعد از اعضای شورای امنیت صحبت می کرد گفت تصمیم دولت ترامپ حول به رسمیت شناختن قدس, رهبری آن را تضعیف می کند و اساسا نقش رهبری آن در جهت جستجوی صلح در این منطقه را خلع صلاحیت می نماید. منصور تأکید کرد که یک طرف نمی تواند پروسه صلح را در انحصار خود در بیاورد بخصوص طرفی که به نفع قدرت اشغالگر جانبدارانه عمل می کند.
سفیر فلسطین در سازمان ملل مصرانه از شورای امنیت خواست تا آنچه آن را تصمیم غیرمسئولانه آمریکا خواند را تقبیبح کند و بر موضع خود حول استاتوی اورشلیم تاکید کرد, استاتوی این شهر مقدس بایستی حین مذاکرات صلح اسراییل و فلسطین تعیین گردد و بایستی رد هرگونه نقض این استاتو مورد تاکید قرار گیرد.
متحدان سنتی آمریکا در شورای امنیت شامل بریتانیا, فرانسه, سوئد, ایتالیا و ژاپن این تصمیم ترامپ را مورد انتقاد قرار دادند و همگی تاکید کردند که استاتوی قدس بایستی تا مذاکرات نهایی اسراییل و فلسطین حل ناشده باقی می ماند. سفیران فرانسه, ایتالیا, آلمان, سوئد و بریتانیا در شورای امنیت طی اطلاعیه مشترکی با این تصمیم ترامپ مخالفت کردند و گفتند این اقدام همسو با قطعنامه های شورای امنیت نیست و بلحاظ چشم اندازهای صلح در این منطقه کمک کارانه نبوده است.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here