دکتر لاریجانی در دیدار بوریس جانسون گفت : انگلیس پس از تصویب برجام اقدام جدی برای همکاری اقتصادی انجام نداد, در حالی که برخی از کشورهای اروپایی تلاش بسیار بیشتری کردند حتی مشکل بانکی سفارت ایران در لندن را نیز حل نکرده اید.

رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با وزیر خارجه بریتانیا و هیات همراه از ابراز همدردی دولت و ملت انگلیس در مورد زلزله اخیر تشکر کرد و گفت: ما خواهان گسترش روابط اقتصادی با اتحادیه اروپا هستیم, روابط ایران و انگلیس اگرچه تاریخ طولانی دارد اما همیشه با فراز و فرود روبه رو بوده است.

دکتر علی لاریجانی افزود : ما مخالف لشگرکشی به سایر کشورها هستیم؛ از سال 2000 که ارتش های آمریکا و انگلیس ابتدا به افغانستان و سپس عراق حمله کردند منطقه شاهد آشفتگی شد و هر روز این آشفتگی بیشتر می شود. این حملات عامل مهمی در گسترش تروریسم بود. باید به جای ایران هراسی به آنچه در واقعیت کشورهای منطقه می گذرد توجه کرد.

وی تصریح کرد : مردم بحرین جز دموکراسی چیز دیگری نمی خواهند, آن ها خواهان حق رأی منصفانه هستند. چرا شما از سرکوب آنان حمایت می کنید, شما خود را مدافع حقوق بشر معرفی می کنید اما در اینجا از کسانی که حقوق مردم بحرین را ضایع می کنند حمایت می کنید. رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد : در یمن هم همین گونه است چرا اجازه داده نمی شود که مردم یمن خودشان برای خود تصمیم بگیرند. شما برای کسانیکه مردم یمن را بمباران می کنند سلاح و امکانات می دهید.

وی افزود: ما در مبارزه با تروریسم جدی هستیم در عراق و سوریه به دعوت رسمی دولت های آن کشورها وارد مبارزه با تروریسم شدیم. ما راه حل مشکلات منطقه را سیاسی و از طریق گفت وگو و مذاکره می دانیم. برجام که از نظر شما یک اقدام درست و موفق بود چه کشورهایی در منطقه با آن مخالفت می کنند؟ و حداکثر تلاش خود را به کار بردند که به نتیجه نرسد.

دکتر لاریجانی در این دیدار,با اشاره به موضوع برجام نیز تاکید کرد : شما بعد از تصویب برجام اقدام جدی برای همکاری اقتصادی انجام ندادید در حالی که برخی از کشورهای اروپایی تلاش بسیار بیشتری کردند حتی شما مشکل بانکی سفارت ایران در لندن را هم حل نکرده اید. وی افزود : تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای انتقال سفارت آن کشور به بیت المقدس یکی دیگر از اشتباهات بسیار بزرگ دولت آمریکا است که میزان اشتباه بودن آن در آینده مشخص می شود. بوریس جانسون گفت: این اولین باری است که به ایران سفر می کنم و تسلیت مردم انگلیس را به خاطر زلزله اخیر به ملت ایران ابراز می دارم.

وی افزود: ما از برجام به عنوان یک توافق نامه بین المللی حمایت می کنیم زیرا این یک توافقنامه خیلی مهم است و ما علاقمندیم نه تنها در بخش هسته ای, بلکه در بخش اقتصادی نیز مردم ایران از آن بهره ببرند.

وزیر خارجه بریتانیا اظهار داشت: در حال حاضر توافق میان ایران و انگلیس در حد کافی نیست و ما در مقایسه با آلمان و فرانسه مبادلات تجاری کمتری داریم. وی در پایان گفت: ماموریت من در این سفر, افزایش سطح همکاری ها در حوزه های مختلف سیاسی, اقتصادی و پارلمانی و برداشتن موانع موجود میان گسترش این روابط است و خواستار آن هستیم که هیئت های بیشتری میان دو کشور در تبادل باشد و توریست های بیشتری از ایران به انگلیس بیایند.

روی این مطلب کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here